Pam väittää että Suomessa ei pärjää eikä tule toimeen 800 eurolla kuussa
Alas voitte kommentoida että miten te olette pärjäänneet 800 eurolla tai vähemmällä kuukauden aika niin voimme sitten yhdessä osoittaa Pamin väitökset vääriksi ja perättömiksi.
https://www.pam.fi/artikkelit/tulisitko-toimeen-800-eurolla-kuukaudessa…
Kommentit (364)
Mitä siis tuolla 800 eurolla pitää saada?
ruokaan riittää kyllä
Mun ansiosidonnainen on juurikin nettona 800e, ei muita tukia. Vielä hengissä mutta kohta on pakko alkaa varastaan ruokaa.
Riippuu elämäntilanteesta. Minä olen elänyt mieleistäni elämää vuosikaudet noin 1500€:lla kuukaudessa lainat ja sijoitukset poislukien. Vaimo on saanut saman elintason noin 1000€/kk tehden osapäivätöitä.
Vaan ei tässä kovin leveästi ole eletty. Puhumattakaan, että olisi lapsia elätettävänä. Työkaveri valittaa, että 4000€/kk nettotuloilla on aina rahat loppu, kun on asunto- ja autolainaa ja kolme lasta elätettävänä.
Minulla lainanlyhennys 650e/kk eli 800 kuukausituloilla ei todellakaan pärjää. Tonni on ihan minimi. Mielestäni jokaisen kansalaisen tonnin perustulo olisi hyvä juttu.
800 e ei riitä jos siitä.vähennetään myös vuokra. Monella Helsingissä tuillainen summa menee jo pelkästään vuokrakuluihin.
Vierailija kirjoitti:
Mitä siis tuolla 800 eurolla pitää saada?
ruokaan riittää kyllä
Vuokrat, laskut, ruoat, lääkkeet, bussimatkat, vakuutukset ja jne
Vierailija kirjoitti:
Mitä siis tuolla 800 eurolla pitää saada?
ruokaan riittää kyllä
Jos sillä pitää elää, niin tietenkin sillä pitää maksaa ihan kaikki alkaen asunnon vuokrasta.
Meillä on vuokra ja vesimaksut tasan tuon 800 euroa, joten ei oikein pärjää.
Vierailija kirjoitti:
800 e ei riitä jos siitä.vähennetään myös vuokra. Monella Helsingissä tuillainen summa menee jo pelkästään vuokrakuluihin.
Helsingissa voi esim etsiä vaikka kymmenen tai viisitoista kaveria ja vuokrata joku halpa kaksio tai kolmio kimpassa.
Riittää hyvin. Ei jäänyt eläkkeestä paljon tuota enempää ja vielä on 450€ tilillä loppu kuuksi.
Aina voi olla itse se ensimmäinen, joka perustaa yrityksen ja maksaa tyhjästä. Toisten rahoja on kummasti helpompi tuhlata kuin omia.
Antakaa mullekin heti osa-aikainen työ, jos sillä pärjää ja selviää. Kuka hullu sitten täyttä päivää tekisi?
Tiedän montakin paikkaa missä tuolla rahalla pärjäisi ihan hyvin, jos ei tule paljon terveyskuluja. Vuokrat on sen verran matalia.
Ainoa vain, ettei niissä paikoissa ole sitten mitään töitäkään...
Järkyttävää tämä hintojen nousu. Lisäksi monet annoskoot ovat pienentyneet ja lisäksi hintaa nostettu. Joudun jättämään saarioisten pastasalaattieineksetkin jatkossa hyllyyn
Tuloni on 889 euroa. Sillä kyllä ostaa ruuan, maksaa vuokran ja netin mutta sillä ei voi harrastaa mitään eikä elää sosiaalista elämää. Vaatteita voi ostaa vain kun säästää kuukausia ja vaatteita pitää aina ostaa ettei näytä kodittomalta juopolta. Ei voi käydä leffoissa eikä konserteissa työttömyysrahalla. Joten teen pikkuhommia pimeesti että saan rahaa harrastuksiin ja säästöön. En halua vain makoilla kotona jotta ei masennu niin pitää tehdä jotain kuten harrastaa jotain joten on pakko ansaiitta rahaa vaikka pimeesti koska muuten eii töihin pääse.
Ei riitä vuokraan ja muihin pakollisiin menoihin.
Vierailija kirjoitti:
Minulla lainanlyhennys 650e/kk eli 800 kuukausituloilla ei todellakaan pärjää. Tonni on ihan minimi. Mielestäni jokaisen kansalaisen tonnin perustulo olisi hyvä juttu.
Kyllä tuo minullekin kelpaisi, kun nyt elän pelkillä pääomatuloillani.
Vierailija kirjoitti:
800 e ei riitä jos siitä.vähennetään myös vuokra. Monella Helsingissä tuillainen summa menee jo pelkästään vuokrakuluihin.
Jos tienaa palkkatyöstä 800€/kk niin siihen saa kyllä asumistuen ja toimeentulotuen päälle.
🇺🇦🇮🇱
Itsellä vuokra on 840. Siihen päälle sitten sähkölaskut ja puhelinliittymä niin lähemmäs 900 menee jo niihin. Sitten tämän jälkeen pitäisi esimerkiksi syödä. Jos siis pitäisi alle 800 eurolla pärjätä, niin olisi kokolailla tekemätön paikka.
Sehän on ihan kiinni elintasosta ja mitä tekee. Ei rikas ihminen ymmärrä että vähemmälläkin tulee toimeen koska se on tottunu tietynlaiseen elintasoon. Ne on tottumiskysymyksiä. Vähän sama asia kun mä aina jankutan värähtelyistä ja eri tasoista niihin liittyen, se on tismalleen sama näissä raha kuvioissa.
Ihminen tulee oikeasti toimeen todella vähällä jos hän van osaa käyttää sitä rahaa oikein.