Sitruunapippuria käyttäneet! Onko parempaa kuin muut pippuriseokset?
Kommentit (25)
Sisältää myös suolaa. Itse käytän mm. couscoussin maustamiseen.
Lähinnä kalaa varten ostan sitä. Esim uunikalassa tykkään.
Sehän on maustesekoitus. Olen aina pitänyt sitä kalamausteena.
Miksi haluaisin laittaa keinotekoista sitruunahappoa ruokaan? Käytön sitruunaa ja myllystä mustapippuria.
Sitruunapippurin tapaiset viritykset sopii pöytämausteiksi. Ruuanlaitossa niistä ei ole juuri mihinkään ja kaikki mausteseokset, joissa on valmiiksi suolaa ovat käyttökelvottomia.
Kalan graavisuolauksessa on parempaa. Etenkin särkien selkäfileissä mainiota. Toki tilliä, suolaa ja ripaus sokeria lisäksi. Joskus myös hienoksi hakattua sipulia
Kalan kanssa ainakin toimii, mutta kannattaa lukea tuoteseloste tarkkaan, että et osta sellaista sitruunapippuria jossa suola valmiina mukana. Tulee suolalle korkeampi hinta.
Pippurisekoitus on kaikista paras. Ei paljoa muuta tarvitse käyttää.
Käy erinomaisesti kalan mausteeksi. Ei oo silti mun mielestä parempi kun muut pippurit
Mieluummin käytän erikseen suolaa, mustaapippuria ja sitruunaa.
Paljon suolaa, sokereita, sitruunahappoa ja mustapippuria eli ei.
Vierailija kirjoitti:
Mieluummin käytän erikseen suolaa, mustaapippuria ja sitruunaa.
Minä käytän noiden sijaan pelkkää sitruunapippuria. Meillä on epäilys, että siipalle iskee sitruunamehusta migreeni, eikä hän muutenkaan pidä överistä sitruunan mausta. Tuo sitruunapippuri on hyvä vaihtoehto. Pippurina meillä käytetään yleensä valkopippuria.
Vierailija kirjoitti:
Sisältää myös suolaa. Itse käytän mm. couscoussin maustamiseen.
Joissakin sitruunapippurisekoituksissa on tosiaan suolaa lähes puolet. Se tekee maustamisesta haastavaa, koska liikasuolaisuuden riski. Mutta minulla on maustekaapissa sitruunapippuria, jossa ei ole suolaa, joten ongelmaa ei ole. Kun se osui maustehyllyllä silmiini, niin minäkin aloin uudelleen käyttämään sitruunapippuria. Ihan taviskaupan valmismauste. Merkki on Kania.
Laitan salaatin päälle 😋
Myös oliiviöljyä
Vierailija kirjoitti:
Miksi haluaisin laittaa keinotekoista sitruunahappoa ruokaan? Käytön sitruunaa ja myllystä mustapippuria.
Kun en viitsi aina ostaa sitruunaa jos tarvitsen sitä sitruunanmehua teelusikallisen. Tulee hävikkiä kun heittää sitten sen homeisen sitruunan pois jääkaapista viikon päästä.
1970- ja 80- luvuilla sitruunapippuri oli hyvää muttei enää. En tiedä mikä siinä muuttui.
Riippuu mihin laittaa. Varmasti voi olla parempaa tietyissä ruoissa. Ellei ole hapokas vatsa. Pippurit yleensä tulisia ja niitä tunnutaan työntävän joka ruokaan. Olisko ruokaa jossa ei ole pippuria.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu mihin laittaa. Varmasti voi olla parempaa tietyissä ruoissa. Ellei ole hapokas vatsa. Pippurit yleensä tulisia ja niitä tunnutaan työntävän joka ruokaan. Olisko ruokaa jossa ei ole pippuria.
Onhan toki vaikka kaikki itse raaasta lihasta tai kalasta tehdyt. Tietysti kaikista itse tehdyistä ruuista voi jättää pippurin pois. Valmisannoksissa on niin pitkät litaniat kaiken maailman tekoaineita eli ei edes aitoja mausteita ole käytetty. Lihatiskiltä voi kysyä, löytyykö ruokaa ilman pippuria, mutta epäilen etteivät myyjät voi mennä takuuseen ettei ole pippuria käytetty. Itse kokkaamaan siis. Helpoin ruoka tulee uunissa tai joku keitto.
Jossain vaiheessa käytin, mutta en oikein tykännyt, palasin takaisin mustapippuriin.