Onko sinulla käteistä rahaa?
Onko sinulla käytössä tai varalla käteistä rahaa?Jos vaikka ei pankkikortit toimi.
Kommentit (154)
Muutama euro hiluina säästölehmäs 🐄
On esim. tällä hetkellä reilu 600€. Maksan paljon käteisellä ja nostan lisää kun varasto vähenee.
Aina. En osaa kuvitella meneväni mihinkään ilman rahaa. Ja edelleen Kreikanreissuilla tulee maksettua oikeastaan kaikki käteisellä, laivaliput ja hotellit ehkä kortilla.
Pari sataa aina lompakossa. Saatu eri lahjoina jne ja sinne jää kun käytän lähes aina korttia. Onhan se kätevää olla aina varalla.
Ei mulla mitenkään varalla ole. Aina on. Se on vanha tapa. Eikä senkään takia jos kortti ei toimisi, vaan enemmänkin jos tilillä ei ole tarpeeksi enkä jaksa siirtää tai muutenkin maksan mielummin pikkuostoksen käteisellä. Jotenkin turha vinguttaa korttia jos nappaan vain parin euron jutun kaupasta.
Oon toimeentulotuella eli ne pienet säästöt on käteisenä. Taitaa olla tonnin verran + käyttörahat.
Ja ei, ei ole huono omatunto kun näiden takia mun ei tarvitse hakea sit erikseen tukea esim takuuvuokraan tai hajonneeseen kodinkoneeseen tai jos tulee yllättäviä menoja.
On aina 500-1000. Reissuille otan usein sen 500 mukaan, ja sitten keräilen taas hiljalleen 1000 täyteen. Ei tarvitse käyttää korttia joka paikassa.
265€ näytti olevan seteleinä, onpas kertynyt, olisin veikannut vähän päälle satasen.
Satanen on lompakossa jos kortit ei toimi. Viimeksi nostin heinäkuussa käteistä lomaa varten.
70 lompakossa. Miehellä pari satasta.
Maksan yleensä aina käteisellä, joten on käteistä.
Jokunen satku on jäänyt lompakkoon pyörimään, kun jotain kauppaa on joskus käteisellä tehty mutta ei ole tullut käytettyä.
70 euroa näkyy olevan. Maksan aina kortilla, joten on varalla ja kulkee mukana. Lisäksi kotona on joitain satasia, jotka nostettiin Ukrainan sodan alkaessa siltä varalta, että tulee pankkikatkoksia.
Ei ole. Jotain puntia löytyy ja Ruotsin kruunuja mutta siinäpä se