Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

En ymmärrä miten laskea ennakkoveron määrä :(

Vierailija
09.10.2024 |

Suunnistelmissa on tehdä osa-aikaisesti siivousta toiminimellä. Tavoitteena on laskuttaa noin 3200e/kk, josta alvit noin 800e. 

Paljonkohan ennakkovero olisi? Jonkinlaista arviota kaipaan, ei haittaa jos on heittoa, kunhan saisin jonkinlaisen käsityksen mitä odottaa...

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
09.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli maksat itsellesi palkkaa. Laske tuo ansioverolaskurilla.

Vierailija
2/7 |
09.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alviton myyntisi on luokkaa 2550€ ja maksettavien alvien määrä riippuu siitäkin, paljonko ostat tarviketta. Myyntialveistahan saa vähentää ostoalvit.Alvit eivät tule olemaan 800€, vaan vähemmän.

Samaten se, mitä jää käteen kulujen jälkeen on vhemmän kuin brutto miinus alvit, koska muitakin kustannuksia tulee

Oma juttunsa on, kuinka paljon osa-aikaisena aiot duunata. Asiakaslaskutus esim. 80h/kk olisi 40 €/h sis alv. En tiedä siivouksesta, maksaako joku näin paljon? Jos teet täysipäiväisenä (160h/kk) hinta olisi 20€/h sis alv, mikä on liian vähän. Etkä sisäpaitsi todennäköisesti saatkaan myytyä kuin osan työaikaasi. Voi olla, että uudelle jo 50% laskutusaste on kova, jos ei ole valmista sopparia takataskussa, mikä tietenkin kannattaisi olla pitkälle neuvoteltuna.

Jos lähdet tyhjältä pöydältä, katso ensin hinta, jolla saat myytyä ja sen jälkeen arvioi tunnit, jota saat myytyä. Sen pohjalta voit arvioida, mitä toimintasi tuottaa. Jos esim. saat akaupaksi yhden päivän viikosta alkuun, tunteja kuukaudelle tulee n. 30

Toiminimiyrittäjä ottaa rahansa yksityisnostoina ja niitä verotetaan hlö-kohtaisen veroprosentin mukaan.Kannattaa huomioida esim, omassa verokortissa. Tai sitten maksat jälkeenpäin mätkyinä. sinun arviosi veroista on... no, arviosi veroista. Verokortteja saata tehtyä matkan varrella uusia tarpeen mukaan.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä ala yrittäjäksi 😂

Vierailija
4/7 |
09.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista. 40e/h on tarkoitus laskuttaa. Työnantajani laskuttaa samasta työstä 60e/h, joten kyllä, ihmiset maksavat. 

Nuo ostojen alv-vähennykset tulevat olemaan melko mitättömiä, niin en niitä tässä vaiheessa lähtenyt edes laskemaan. Yrityksen perustamiseen on varattuna erillinen raha joka tapauksessa. 

Ymmärrän tietenkin, että asiakkaat täytyy hankkia. Tavoitteena on tehdä noin 20h/vk, ja kotisiivousten kysyntä painottuu loppuviikkoon. 

Nykyinen työnantaja joustaa tunneista, joten täytän niillä kalenteria, kunnes omia asiakkaita on tarpeeksi. 

Kun omia asiakkaita on tarpeeksi, aloitan yliopisto-opinnot. 

-ap

Vierailija
5/7 |
09.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Älä ala yrittäjäksi 😂

Jaa miksi? Kun en heti löytänyt ennakkoveron määrää? 

-ap

Vierailija
6/7 |
09.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö toiminimiyrittäjällä yrityksen tulos lasketa suoraan yrittäjän henkilökohtaiseksi palkaksi? Eli lasket yhteen muista töistä saamasi tulot ja yrityksesi tulot (kustannusten vähennysten jälkeen). Sitten katsot veroprosenttilaskurilla, paljonko siitä pitäisi yhteensä maksaa veroja. Vähennät veroista sen summan, minkä toisen työpaikkasi työnantaja maksaa palkastasi ennakonpidätyksiä. Jäljelle jää se, mitä sinun pitäisi suunnilleen maksaa yrityksen veroja.

Olenko täysin väärässä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä sitä tulokehitystä seuraillaan aluksi. Vaikka sen nimi on ennakkovero, niin ei sitä tarvi varsinkaan alussa ennakkoon maksaa. Verottaja voi periaatteessa määrätä sulle ennakkoverot, mutta jos toiminta on esim. alle ALV-rajan, niin tuskin niitä määrätään. Käytännössä niitä voi maksella sitä mukaa, kun tiedät tulot paremmin, tai sitten täydentävää ennakkoveroa joskus vuodenvaihteessa. Suosittelen, että jos sulla ei ole paljoa vähennettävää alvia, niin et heti ilmoittaudu alv-rekisteriin, vaan vasta sitten kun raja täyttyy.

Ota heti alussa joku edullinen kirjanpitäjä, yritä löytää hyvä ja edullinen. Iso toimisto ei aina ole paras, mutta varmasti on kallis. Joku yksinyrittäjä, niin se tietää jotain pienistä yrityksistä. Tsemppiä!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kaksi