Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eivätkö turkoosi, lime ja violetti olekaan unisex-värejä vauvoilla?

Vierailija
12.04.2011 |

Monta kertaa on käynyt niin, että joku on luullut tyttöäni pojaksi vaatteiden vuoksi. Laitoin vauvalle vaaleanpunaisen myssyn ja lapasetkin tänään ja eikös kolme mummua ja leikkipuiston täti kysyneet, että minkä ihmeen takia olen laittanut pinkin pipon komealle pojalle :)



No, ei se nyt niin maatakaatavaa ole, mutta ihmettelen vain... Minusta olisi kiva saada seuraavalle vauvalle säästettyä mahdollisimman paljon samoja vaatteita, vaikka sattuisi poika tulemaan... :)

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sopii molemmille, mutta mieluummin ostan noita värejä pojalle kuin tytölle. Nykyään kaikki voivat käyttää kaikkia värejä. Ei nykyaikana tarvi nipottaa.



Jospa lapsesi on vain niin pojan näköinen, että erehdys tuli siitä. Älä välitä. Mummo voisi hankkia uudet silmälasit.

Vierailija
2/9 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos oikein yrittää, niin ehkä turkoosi ja lime menevät poikakategoriiaan ja violetti tyttömäisemmäksi?



Mutta minusta kaikki paitsi ihan vaaleanpunainen sopivat loistavasti molemmille sukupuolille ja tietenkin pinkkiäkin voi pitää pojalla, jos haluaa! Ihan hyvä vaan, että vähän ravistelaan luutuneita käsityksiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin eihän siinä ole väreistä kysymys.

Kerran mummot oikein korosti sitä pinkkiä.

Vierailija
4/9 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun tytöllä oli tummansininen haalari eikä mua kyllä häirinnyt pätkääkään vaikka luultiin pojaksi, huvitti vain.

Hassua muuten, tuo tyttö on nyt 5v ja hänen lempivärinsä on jo pitkään ollut sininen.

Vierailija
5/9 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin eihän siinä ole väreistä kysymys. Kerran mummot oikein korosti sitä pinkkiä.

No, kauempaa katselivat tosin :) Ja sanoinkin, ettei tämä iso ongelma ole... Huvittaa vain hieman, kun sukulaisetkin taivastelivat turkoosia haalaria. Ajattelin vaan tarkistaa omaa näkökantaani, että mitessenytmenikään :)

Vierailija
6/9 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikös violetilla ole piilomerkitys. Siis violetti väri kuvaa homoseksuaalisuutta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

4. lapsi oli tyttö kolmen pojan jälkeen vaan sujuvasti käytin veljien vanhoja. Muttakun tyttö oli alta 2 v ja ymmärsi jo hyvin puhetta niin en vaan voinut enä käyttää veljen vanhaa haalaria (ja pipoa ja hanskaita...) kun kaikki tuli juttelemaan lapselle tyyliin "mitä mies" ja "onpas suloinen poika". En halua että tytölleni tulee jotain minäongelmia tuon takia. Eli ostin pinkin haalarin ja laitoin veljien vanhat kiertoon. Nyt tyttö on 2 v ja rakastaa hameita ja hörhelöitä joten ne hänelle sallittakoon. Vaikka ei kyllä mielestäni välitä väristä niin selvästi nauttii kun ulkonäköään ja vaatteitaan kehutaan ja tykkää esiintyä laulamalla ja tanssimalla.

Joten vaikka ajattelin että tytön voi hyvin pukea veljien vanhoihin niin totesin että MIKSI IHMEESSÄ?

Vierailija
8/9 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En keksi mitään väriä mistä ei saisi tehtyä sekä selkeän poikamaisia että selkeän tyttömäisiä vaatteita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
12.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tätä uixe, yms jaottelua väreissä.



Mä en ole koskaan nähnyt missään värissä lukevan, että olis poika tai tyttöväri.



Omituisten ihmiseten keksintöä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi kolme