iPhone kännykän yliterävät/rumentavat kuvat - vinkkiä asetuksiin?
Ongelma on se, että hankin uuden kännykän iPhone Pro 13.
Nyt sitten tämä kamera!
Se ottaa niin tarkkoja ja yliteräviä kuvia, että se on selfie-kuvien kohdalla vähän liikaa. En löydä asetusta josta tätä ominaisuutta saisi pehmennettyä? Nyt on paremman näköinen suoraan peilin edessä kuin kuvanoton jälkeen.
Ystävä kun katsoi kokeeksi itseään kännykkäkamerani kautta ympärikääntönapin avulla, niin hän näytti triplaten huonommalta siinä (kaikki uurteet näkyivät, ikää 10 v enemmän jne) kuin luonnossa.
Aiemmassa Huawei-kännykässä oli asetus, josta pystyi säätämään kuvanoton tarkkuutta/terävyyttä. Miten tässä kalliimmassa iPhonessa homma menee?
Kommentit (12)
Onko kenelläkään mitään tietoa asetuksista iPhone Pro 13:een, mitään faktista osaamista?
Ylläolevat vastaukset ovat letkautuksia eivätkä vastaa kysymykseen. Aloituksessa on tilanne selitetty ja siitä ilmenee, että "totuus" on nimenomaan se, mikä on todellisuudessa ilmenevää -ei tässä kameran yliterävässä linssissä ja tuloksessa.
Lähetä kuva Whatsupilla ystävällesi, se pakkaa kuvan niin että resoluution kärsiminen vie isotkin rypyt naamalta.
Lataa kolmannen osapuolen kamerasovellus. Apple ajaa oman filtterin jokaisen kuvan läpi eikä sitä saa pois kamerasovelluksesta.
Vierailija kirjoitti:
Ole oma itsesi.
Luitko aloitusta ollenkaan. Kyse on juuri siitä, että IPhonen kännykkäkamera vääristää luonnossa olevan totuuden omalla tekniikallaan.
Vierailija kirjoitti:
Lataa kolmannen osapuolen kamerasovellus. Apple ajaa oman filtterin jokaisen kuvan läpi eikä sitä saa pois kamerasovelluksesta.
Mitä tuo tarkoittaa, kolmannen osapuolen kamerasovellus? Loppuvirke kuulostaa järkeenkäyvältä selitykseltä, mutta en ymmärrä ratkaisua.
Vierailija kirjoitti:
Lähetä kuva Whatsupilla ystävällesi, se pakkaa kuvan niin että resoluution kärsiminen vie isotkin rypyt naamalta.
No entä jos haluan omaan kännykkään kuvan ookooksi?
Vierailija kirjoitti:
Muotokuva asetus pärstäkuviin.
Täytyypi koettaa! Kiitti.
Kiitos myös parille muulle, jotka vastasivat aloituksen ongelmailmiöön eli hänelle, joka ehdotti 3.osapuolen sovellusta (en ymmärrä mitä, miten, mutta siltikin) ja hänelle, joka mietti Whatsuppia joskaan se keino ei kai toimi omien kuvien suhteen.
Totuus sattuu. Mua on vuosia naurattanut kun jengi käyttää kuvissaan jotain filttereitä. Ihan kuin kukaan uskoisi niin siloposkeksi.