onhan ne demaritkin luvanneet vuosien
varrella vaikka mitä, mutta oikeen mitään eivät ole saaneet aikaiseksi.
tuskin ne persutkaan suomea muuttaa.
Kommentit (6)
nimittäin tämän hyysäysyhteiskunnan, missä yhteiskunta tietää paremmin kuin yksilö tai perhe, missä lapset pitää hoitaa ja on tehnyt työttömyydestä kannattavampaa kuin työnteosta.
nimittäin tämän hyysäysyhteiskunnan, missä yhteiskunta tietää paremmin kuin yksilö tai perhe, missä lapset pitää hoitaa ja on tehnyt työttömyydestä kannattavampaa kuin työnteosta.
eli lähinnä duunareille eri tilanteissa.
Köyhät ei niitä koskaan ole kiinnostaneet
ole luvannut vaikka ja mitä ja tosiaan ihan kaikkea ei ketkään ole saanet tehdyiksi, ihan normi puuhaa lupailut.
Ruotsalaiset ovat saaneet pidettyä ruotsinkielisten etuoikeutetun aseman vuosikymmenet.
Kepulaiset ovat saaneet kyörättyä maataloustukea, tomaattikasvihuoneita Närppesiin, siltarumpuja ja ohitusteitä landelle.
Demarit ovat saaneet ammennettua rahaa SAK:lle ja huolehdittua siitä, ettei lääkärillä ole varaa palkata sähköputkimiestä.
Kokoomuslaiset taas pelastivat Suomen 90-luvun lamasta ja tästäkin laskukaudesta.
[/quote]
eli lähinnä duunareille eri tilanteissa. Köyhät ei niitä koskaan ole kiinnostaneet
[/quote]
Ansiosidonnainen työttömyysturva tekee työnteosta kannattavaa myös pätkätyöläisille ja paljon työttömänä oleville, ja niin pitää ollakin. Mutta ei demarit kannata _vain_ ansiosidonnaista sosiaaliturvaa, myös muille täytyy löytyä kunnalliset palvelut ja tulonsiirrot. Ja valitettavasti nykyään on myös paljon köyhiä duunareita.
Demarithan poisti varallisuusverot ja junaili optiot Fortumin johtajille. Sosiaaliturvaa eivät korottaneet kertaakaan