Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko liikaa kiinteitä 6kk vauvalle?

Vierailija
26.03.2011 |

Neuvolan kehoituksesta aloitettiin kiinteiden maistelu 4kk iässä, vauva pienikokoinen syntyessään ja alimmalla käyrällä kasvanut. Aina paino vähän laahannut, oli viimeksi -10 käyrällä. Nyt olenkin lisännyt kiinteitä niin, että saa aamulla pienen satsin kaurapuuroa hedelmäsoseella, lounaaksi syö 3/4 tai jopa koko pikkupurkillisen lihakasvissosetta, päivälliseksi annan hedelmäsosetta ehkä puoli purkkia (imettelen päivän mittaan, ei usein ole innokas syömään päivällisaikaan) ja n. seitsemän aikaan perunaporkkanasosetta sen verran minkä purkista haluaa syödä, joskus lähes kokonaan. Ja imetyksiä aina väliin. Onko mielestänne liikaa, viikon menty näin ja tuntuu että paino alkanut nousta.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole liikaa

T: terkkari

Vierailija
2/5 |
26.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerropa terkkari siirtäisitkö tuon ilta perunaporkkanasoseen antamiset päivälliseen ja vaikkapa tuo hedelmäsose pois mutta puuro olisi aamuin ja illoin?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Edelliselle: näin mä ihmettelin terkkarille, että luulisi äidinmaidon olevan tujumpaa kuin vaikka hedelmäsoseiden mutta terkkari sanoi, että kyllä se kiinteiden lisääminen vaan tehookkaammin painoa nostaa. Ja nyt viikon aktiivisemman kiinteiden antamisen jälkeen täytyy todeta että oikeassa taisi olla, poskiin tullut pyöreyttä jne.

Vierailija
4/5 |
26.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ne kalorit nostaa painoa, jos katsot niitä purkin kylkiä: 50-70kcal per 100gr saa soseista, ja noin 70kcal/100g äidinmaidosta. Jollet ole vähentänyt imetystä, niin tottakai vauvan paino lisääntyy kiinteiden annon myötä.



jos painon lisäys on tarpeellista niin hyvä varmaan näin, kunhan imetys ei notkahda. Äidinmaidossa kun on parhaimmat ainesosat tarjolla verrattuna vaikka siihen perunaporkkanariisitärkkelyssoseeseen =) .



tärkeintä että vauva voi hyvin.

Vierailija
5/5 |
26.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja maitoa tietysti ennen/jälkeen ovat tehokkaasti nostaneet sitä painoa. Meidän esikoinen oli -10-käyrällä koko ajan, mutta maidon kanssa vähän tipahteli välillä allekin, kiinteiden kanssa vakiinnutti paikkansa käyrälle.



Pienemmän paino taas alkoi nousta, kun kiinteät otettiin käyttöön mutta muuttui laskusuuntaiseksi noin 10 kk:n iässä. Ratkaisuna oli maidon rajaaminen pelkästään aterioiden yhteyteen ja aina niiden aikana, heti perään, jolloin paino lähti nousuun.



Se maito ei ravintona riitä kaikille vauvoille, kun suolisto on kypsä muunkinlaiselle ravinnolle. Mitä isompi lapsi, sitä vähemmän se maito täyttää, vaikka toki ravitevaa onkin. Ystävän vauvalle maito ei enää riittänyt reilun 3 kk:n ikäisenä vaan itki nälkäänsä, vaikka söi käytännössä koko ajan. Maitoa meni valtavat määrät vuorokaudessa, ja siksi aloitettiin kiinteät. Vauvat ovat erilaisia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän viisi