Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MIKSI olette niin mielettömän huolissanne painostanne?!?

Vierailija
25.03.2011 |

Oikeasti?! Ymmärtäisin kyllä, jos nämä painostaan huolissaan olevat olisi mitoiltaan esim. 160cm ja 80kg -tyyppisiä, mutta MIKSI olette huolissanne muutamasta "liikakilosta"??

Itse en ole mitenkään mallinmitoissa, kerrottakoon nyt, että olen 170cm ja 72kg, enkä aio laihduttaa tarkoituksellisesti. Aion aloittaa taas hölkkäolyn, kun säät sallii, mutta en jaksa stressata muutamaa (taulukkojen mukaan) "liikakiloa".

Miksi kaikkien pitäisi olla ihan samasta puusta veistettyjä? Miksi toisen ali- tai ylipaino tuottaa teille niin hirveätä stressiä...?

Ja ennen kaikkea MIKSI ihmisten pitää joutua puolustelemaan omaa painoaan??

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla myös painoa ihan hippasen liikaa 160/62 silti peilistä katsoo mielestäni hoikka ja kauniin vyötärön omaava nainen. Käytän 36 vaatteita mallista riippuen mutta yleensä menee nuo vaatteet ihan hyvin.

Vierailija
2/8 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja joudun ostamaan uusia ISOMPIA.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

onneksi paino on pysynyt samassa tai pikkuhiljaa pudonnut mulla vaan.

Tällä hetkellä 122 kiloa.

Vierailija
4/8 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

huolissani omasta painoistani. En mäkään mikään järkyttävän iso ole (166 cm ja 73 kg) mutta se mikä mua huolestuttaa on se, että mun paino NOUSEE koko ajan, hitaasti (tai no hitaasti ja hitaasti, viis kiloa vuodessa!) ja tajuan että jos en tee asialle mitään, viiden vuoden päästä painan 100 kg!



Nyt lisäsin liikuntaa ja aloitin dieetin alkusysäyksenä tervellisempiin, pysyviin elämäntapoihin. Toivottavasti paino laskee, mutta kunhan ei ainakaan enää nouse!

Vierailija
5/8 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä ymmärrän kyllä sen, että tää nyky-yheiskunta ihannoi sellaisia epätodellisia naisenkuvia, joita ystävämme photoshop ja kauneuskirurgia ym. on luonut...

mutta en ymmärrä sitä, että miksi jokaisen naisen pitäis olla mallinmitoissa? Mä saisin suht helpostikin pudetutta vaikka kymmenen kiloa, jos haluaisin, mutta en halua. Viihdyn hieman täyteläisempänä (ja kaikki te alipainoisia ihannoivat voitte lukea: läskinä ;D )

Ja tietysti, kun ikää tulee ja aineenvaihdunta hidastuu ym. niin tuleehan niitä kiloja erilailla kuin viistoistakesäisenä :)

älkää siskot stressatko. Jos olette tyytyväisiä itseenne ja ymmärrätte, että ihminen on paljon muutakin, kuin housujen koko tai vaakalukema, niin olette jo oikeilla jäljillä :)



Mutta jutun pointti oli siis se, että olen vähän huolestunut av:n ilmiöstä; suuri osa keskustelunavauksista liittyy painoon. Normaalikokoiset ihmiset kyselevät, että pitäisikö heidän laihduttaa teidän muiden mielestä, tai sitten hakevat vain pönkitystä itsetunnolleen, en tiedä. Mutta tuntuu niin hurjalta, että normaalipainoiset ihmiset ottavat niin kovia paineita omasta ruumiistaan. Ymmärrän kyllä, jos painoa on kertynyt paljon, silloin saattaa olla jo terveyshaittoja, mutta mikä ihme meitä naisia vaivaa?? MIKSI toisen ihmisen paino on meille niin häiritsevä tekijä?? Tai sitten oma painomme...



ap

Vierailija
6/8 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jo hyvin pitkään. Sopusuhtaiset naiset sanovat - ja ilmeestä ja äänensävystä näkyy, että ovat ihan vilpittömiä - että pitäisi laihduttaa muutama kilo. Mistä se pitäisi saada pois?! Painoindeksit hiiteen, jos peilikuva on normaalivartaloinen, vaikka olisikin jopa vähän löllyvää siellä sun täällä. Naisella SAA olla rasvaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
25.03.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jo hyvin pitkään. Sopusuhtaiset naiset sanovat - ja ilmeestä ja äänensävystä näkyy, että ovat ihan vilpittömiä - että pitäisi laihduttaa muutama kilo. Mistä se pitäisi saada pois?! Painoindeksit hiiteen, jos peilikuva on normaalivartaloinen, vaikka olisikin jopa vähän löllyvää siellä sun täällä. Naisella SAA olla rasvaa.

Mä en pidä rasvasta mun kropassa. Olen talven aikana lihonut varmaan 5kg (en ole käynyt puntarilla, mutta 32-34 kokoisen housut ei mene jalkaan) ja vituttaa vetää 36-kokoisia pöksyjä päälle. Reidetkin on niin leveät, että en vaan tykkää. Tykkään olla hoikka. Kapea. Sellainen, että vaatteet istuu ja kun itse istuu, niin röllykkä ei tule farkkujen vyötärön päälle.

Joten nyt alkoi taas tiukat viikot, juokseminen hullun lailla ja tarkka karppiruokavalio. Kyllä se tästä taas.

Ja juu, olen kehittänyt itselleni aikuisiällä, kahden lapsen jälkeen jonkiin asteisen syömishäiriön. Tai oikeammin painohäiriön. Ennen lapsia olin samoilla linjoilla kun ap ja tämä lainaamani kirjoittaja. Vaan en enää. Ja samaa mietin, että miksi hemmetissä?! Mutta en nyt vain osaa ottaa rennosti. Tai jos otan, niin sitten kuitenkin pakotan itseni ruotuun jossain välissä. Kyllä mä kohta painan taas sen 56-57kg... Tähän asti se on riittäny.

Vierailija
8/8 |
03.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kommentoida vielä sen verran, ettöä ap:lla on mies ja lapsia itselläänkin :)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi yhdeksän