Lintututkijan mukaan useita lintuja kuolee vuodessa lennettyään päin ikkunaa
Tutkija esittää ettei jatkossa uusiin taloihin asennettaisi ikkunoita vaan satsattaisiin kunnolliseen sisätilojen valaistukseen.
Kommentit (7)
Ei vain useita vaan massoittain yhteensä.
Mihin ihminen nyt ikkunoita talossaan tarvitseekaan
Linnut lentää ihan päin seinääkin joskus, pitäisikö seinistäkin luopua ettei linnut kuole?
Aika moni lintu myös osaa toimia jo ikkunoiden kanssa. Ihan yhtä lailla ne evolvoituvat, kuin ihmisetkin
Mikä tämä lintufetissi oikein on? Pitää sietää hanhenpaskoja ja merimetson paskoja ja pysäyttää junat, kun joutsen talsii radalla. Ei kai täällä mitkään muut elukat ole tuollaisen hyysäyksen alaisia.
Ei siihen mitään lintututkijaa tarvita. Meillä ei ole mitenkään isot ikkunat ja joka vuosi useita lintuja kuolee törmättyään ikkunoihin. Ikävä kyllä.
Törmääjiä on haukasta ja pöllöstä vihertikkaan, hippiäiseen ja vaikka mihin. Ihan *piipistä*, mutta minkäs teet? Osa kuolee, osa selviää.
Kaikki ovat tämän uutisen lukeneet ja tietävät muutenkin.