Mitä ruokaa laittaisi? 🙂
Vaatimukset
-Nopeahko laittaa, max 1h
-Ei katkarapua, ei savukalaa, ei pelkästään kasvisruokaa
-Ei pelkkää tomaattipohjaista kastiketta
Kommentit (34)
Lanttulaatikko ja tuoreet herneet.
Perunoita ja ruskeaakastiketta makkarapaloilla 🤗
Oho, unohtui:
-Ei keittoja
-Ei salaatteja
-Täyttävä ruoka
Itse tein makkaraperunat airfryerilla. Teki mieli grillimakkaraa, mutta ulkona satoi.
Tietenkin teet pottumuusia, johon lisäät voita, valkopippuria ja suolaa. Tai keität perunapaloja, joista kaadat keitinveden pois, ripottelet suola-valkopippuri-pippuriseoksen päälle ja sen sekaan vielä ruokakermaa 2 dl, sekoita. Siin on sulle kermaperunaa.
Tämän lisäksi paistat muhevat naudanjauhelihapihvit voissa. Jauhelihan sekaan korppujauhot desin lihaliemeen ja mausteisiin turvotat ensin. Taikinaan lisää juustoraastetta ja 2 kanamunaa.
Paista pannulla sipulirenkaita ja makkaraa voissa. Lisäksi ranskalaiset perunat uunissa. Tai uuniperunat 200 asteessa noin 50 minuuttia.
Annoksen päälle sipaset maustettua majoneesia.
Aina tulee nälkä kun lukee näitä ruoka-aloituksia. Söin tänään kermaperunat (tein itse) ja ryynimakkaraa. Puolukkahilloa.
Valmis karjalanpaisti s-kaupasta on hyvää, kun siihen lisää vähän maustetta. Sehän tarvitsee vain lämmittää.
Sen lisäksi keitä sitten perunaa.
Meillä oli sunnuntain kunniaksi ohrajauhoilla suurustettua lihavelliä ja korppumaitoa.
Tein äsken ison kulhollisen Nizzansalaattia. Hyvää oli. Heittelin sekaan fetaa ja omenaakin, vaikkei ne siihen kuulu.
Makaroonimössöä, noin 30min. makaroonia, jauhelihaa, sipuli, suolaa, mustapippuria, pizzamaustetta, kermaa, ketsuppia, juustoa, oman maun mukaan.
Hookoon sininen lenkki uuniin paistumaan. Siihen juustoa päälle ennen uuniin laittoa.
Keitä makaronit, kaada vesi pois ja lisää ruokakermaa sekaan.
Minulla on kanansiipiä, vohveliperunoita ja kasvistikkuja.
Loimulohta ja raikas salaatti.