Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko totta, että suomalaisia työnantajia ei kiinnosta työnhakijan kansainvälinen työkokemus vaan se voi olla jopa haitta?

Vierailija
03.08.2024 |

Tyyliin, mitäs läksit. Mihin tällainen ajattelutapa voi perustua? Pelätään vissiin, että työntekijä on nähnyt jotain parempaa ulkomailla ja ei ole tyytyisi kehnompaan.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä.

Vierailija
2/4 |
03.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jälleen kerran yksi yleistyskysymys. No, vastataan sitten. Kyllä, osaa ei kiinnosta eivätkä halua kansainvälisesti kokenutta työntekijää. Ei, osa haluaa juuri kansainvälisesti kokeneen työntekijän.

Molemmissa tapauksissa kyse on siitä, millä tavalla kyseinen kokemus konkretisoituu työssä. Miksi maksaa enemmän työntekijästä joka ei tuo kokemuksellaan merkittävää hyötyä työpaikalle. Varsinkin kun sellainen työntekijä vaihtaa melko varmasti työpaikkaan missä hänelle on enemmän tarvetta. Jos tarvitaan työntekijää jolla on kansainvälistä työkokemusta niin silloin halutaan juuri hänenlaisensa työntekijä.

Sitten on vielä kolmas työnantajaryhmä jolle kansainvälinen työkokemus ei ole meriitti suuntaan eikä toiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kansainvälinen kokemus ei yksinään kerro juuri mitään ellei sitten tehtävä ole sellainen, jossa erityisesti sitä vaaditaan. Joku on voinut mennä tekemään hanttihommia ulkomaille, toinen jossain tuntemattomassa firmassa, josta kukaan ei ole kuullut yhtään mitään (minkälaista osaamista oikeasti on kertynyt) kun taas joku on ollut johtajana jättiläismäisessä kansainvälisessä firmassa.

Jos vaihtoehtona on sitten hyvämaineisessa suomalaisessa yrityksessä työskennellyt, niin aika helposti vaaka kääntyy siihen kun pienempi rekrytointiriski.

Vierailija
4/4 |
03.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulkolaisten patjoja ei meillä arvosteta.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi kuusi