Onko muita, jotka vielä lapsettomia, mutta kova vauvakuume, ja ovat jo alkaneet hankkia jotain toivottavasti tulevalle lapselle?
Olisi tosi kiva jakaa ajatuksia heidän kanssa, jotka kovasti toivovat omaa lasta, ja jotka ovat jo ehkä jotain hankkineet lapselle. Tai miten vauvakuume teillä näkyy?
En tiedä olenko ainoa. Olen 36, ja mulla ei siis vielä lapsia ole. Mutta vauvakuumetta ollut ainakin 16 vuotta jo. Ja aina olen tiennyt haluavani lapsia. Ja tänä aikana on tullut osteltua jo vaikka mitä lapselle: vaatteita, leluja, tarvikkeita, kirjoja ja pelejä. 😄 On toki ollut kausia, etten ole mitään ostanut pitkiin aikoihin, mutta välillä ostellut pikkuhiljaa monenlaista.
Tästä on tullut iloa tuottava harrastus. Ja ajattelen, että onpahan sitten paljon jo valmiina lapselle, että ei tarvitse niin paljoa hankkia. Isoimmat jutut tietysti vasta sitten.
Olisi kiva kuulla kommentteja ja ajatuksia tähän liittyen. 🤗
Kommentit (12)
Sellaisen neuvon antaisin sinulle että enää ei kannata kovin kauan odottaa sinun iässäsi jos haluat lasta. Nyt alkaa olla kiire, ettei juna kiidä ohi.
N 50+
Mikset jo nuorempana hankkinut lasta?? Kerännyt tavaraa 16 vuotta!!??
Nyt äkkiä hommiin, jos lapsia meinaat saada! Melkoinen kiire tulee, jos pitää turvautua lapsettomuushoitoihin.
Aika vanha alat jo olemaan, kohta sen lapsen hankinnalle tulee kiire. Mitäs jos sitä lasta ei koskaan tulekkaan? Miten käy tavaroiden?
Aloittajan kannattaisi pikimmiten kärrätä miehensä makkariin sen sijaan, että kärrää lisää rojua nurkkiinsa. Jäävät muuten jo ostetut tavarat käyttämättä.
kuulostaa hamstrausongelmalta, olet 16 vuotta hamstrannut lastentarvikkeita
Mikä on estänyt sinua hankkimasta sitä lasta? Tee se yksin, jos miestä ei ole
Joo yritän kyllä edistää pian asiaa, mutta eipä se niin helppoa ole. Sinkkuna olen ollut jo monta vuotta, kun ei vaan ole sopivaa miestä löytynyt. Ja jos ei pian löydy, niin yritän etsiä sopivan kumppanuusvanhemman. Olen ollut niissä piireissä vuosia. Viimeisenä vaihtoehtona on itsellinen äitiys.
Haluan uskoa, että ostamani tavarat tulee kyllä käyttöön. Yritän todellakin lapsen hommata jollain tavalla.
Ap
Voi hyvänen aika. Muna mekkoon niinkun olis jo, olet 36 etkä 26!
Mulla on ollut jo vuosia vauvakuume, mutta ei ole tullut hyvää miestä vastaan. Tiedän, että en lapsiarjesta yksin selviä, joten jouduin päätymään aborttiin viime marraskuussa. Miesystävä totesi, että ei halua lapsia ja ei jäänyt yksinkertaisesti muita mahdollisuuksia. Olen tosin tullut siihen lopputulokseen, että ei näitä geenejä ehkä kannata periyttää kun on kilpirauhassairautta, adhd, ja muita perinnöllisiä ongelmia. Mutta ehkä myös tuo epäonnistunut miesvalinta on vaikuttanut ja täytyy näin jälkikäteen todeta, että onneksi en lasta tähän suhteeseen ole antanut kun olisi aivan tuskaa tuon miehen kanssa
Välillä haaveilen et voisin ostaa lasten vaatteita ja kenkiä, mutta en vain viitsi roudata tavaraa kotiin kun ei ole mitään varmuutta et lasta tulen koskaan saamaan.
Yritä etsiä mies ensin. Oli semmoinen tapa/uskomus et liian aikasin ei saanut ostaa. Vaikka raskaana, jos kuitenkin keskenmeno. Toivottavasti raskaudut, eihän todellisuus mitään vaahtokarkkia ole, vauva aina ihana asia.
En ostaisi valmiiksi mitään, kun ei voi tietää, tuleeko edes raskaaksi.