Te jotka ette voi syödä aamuisin!
Tämä kysymys on siis niille, joiden elimistö "herää" vasta vähän myöhemmin aamulla, niin että ruoka alkaa maistua. Mä haluaisin tietää, että miltä teistä tuntuu aamulla kun heräätte? Siis tuntuuko kylläiseltä niin etttei ole nälkä, vai miltä?
Siksi kyselen, että lapseni kuuluu ilmeisesti niihin ihmisiin, joihin on ihan mahdoton saada ruokaa uppoamaan aamuisin, aivan sama mitä yrittää tarjota. Riippumatta siitä, milloin hän herää, on ihan turha yrittää tarjota mitään ennen kello kymmentä, jolloin hänellä onkin yhtäkkiä hirveä nälkä. Kun hoitopäivinä hänen on odotettava ruokaa tuosta vielä reilu tunti,niin hän on ihan kanttuvei nälästä.
Koska oman elimistöni ruokarytmi on ihan erilainen, en oikein osaa kuvitella, miten hän pärjää noin pitkälle ilman ruokaa, vaikka on heti aamusta menossa ja vaikkei hän ole syönyt paljoa iltapalaa. Olisi kiva, jos joku samanlaisen rytmin omaava vähän valaisisi, miltä lapsesta tuntuu.
Kommentit (33)
miltä tuntuu? hm..piti oikein miettiä tota koska en oo ajatellut miltä tuntuu. En ole kylläinen en. Janottaa vain. Juon vesilasin ja jos on jääkapissa otan noin desin tuoremehua, useimmiten en. Tämä siis klo 06 aikoihin jos menen aamuvuoroon. Tämä alkoi varmasti kun lapset olivat pieniä, että otin aamupalan mukaan töihin että ois mahd vähän kolinaa keittiössä etteivät heräisi. Leivän syön sit noin 08:30 töissä kun on kahvitauko.
Jos en mee aamuvuoroon, juon saman vesilasin ehkä klo 08, lähden kävelylle tai salille ja sen jälkeen syön aamupalaa. Jos syön heti aamupalaa (haarvoin mut esim hotellissa) olen ihan täynnä 6-7t eteenpäin.
Ei yhtään tee mieli ruokaa, korkeintaan lasi mehua. Jos syön heti herättyäni, tulee epämukava olo.
Itselläkin aamulla aina nälkä, pyörryn jos en saa syödä. Lapseni sitten on toista maata, ei syö mitään aamulla (5v). Jonkinlaisen "ratkaisun" olen keksinyt juotavista jogurteista, että jaksaa paremmin lounasaikaan, joka meillä tosin täytyy olla jo yleensä kymmeneltä.
Vähän sama fiilis, kun vatsataudissa. Sellainen etova olo eikä tee mieli mitään. Väkisin saa kyllä itsensä pakotettua syömään, mutta se ei taatusti ole mielyttävää ja saattaa jopa tulla ylös seuraavan puolen tunnin aikana, vähän aamusta riippuen.
Tosin mulla tää aamuolo on alkanut lääkityksen aloittamisen myötä, niin en pysty sanomaan onko lapsellasi saman tyyppinen olo. Sitä ei varmaankaan pysty kertomaan kuin lapsi itse.
Minusta niinä aamuina kun on pakko jotain saada alas, on helpompi syödä aamisaiseksi jotain nestemäistä, esim. tuoremehua tai smootie, mahdollisesti joku jogurtti. Mut joku leipä on tuskainen yrittää saada alas.
Mutta vain arkisin... Arkisin herään n. klo 5-5.30 ja ekan kerran syön töissä jko 12. Viikonloppuisin saatan nukkua kahteen tai jopa neljään päivällä, ja herättyä ruoka kyllä maistuu.
Ja olo on ihan normaali, ei nälkäinen, mutta ei kylläinenkään. Kyllä sen sitten huomaa kun elimistö kaipaa ruokaa
en syö koskaan aamuisin. Ei ole yhtään nälkä. Eikä vaan maistu. Joskus oon ns. väkisin koittanut harjoitella aamupalan syömistä ja siitä ei tule kyllä mitään. Ei vaan saa aamulla alas mitään. Tässä ketjussa onkin muutama antanut hyvän vinkin, että jotain nestemäistä. Juotavan jogurtin voisin kuvitella itsekin ottavani aamulla, jos ois ns. pakko.
Yksi lapsistani on ihan samanlainen. Mutta hälle sitten toisinaan menee joku jogurtti (juotava tai tavallinen), toisinaan taas ei yhtään mikään mene alas. Tänä aamuna ennen kouluun lähtöä halusi kyllä muroja kuppiin (tietää, että lounasta saa ootella), ja sai niistä ihan vaan muutaman syötyä.
Siis ettei todellakaan ole nälkä, ajatus syömisestä on suorastaan mahdoton ja vastenmielinen. Nälkä tulee kyllä sitten parin tunnin kuluttua.
En silloin pysty vielä syömään. Pesydyn , juon kyllä kahvia ja luen lehden ja meen sit töihin. Meen sen verran aiemmin, että ehdin syödä aamiaisen töissä. Niin on sitten mukava aloittaa työt.
Mä vähän epäilinkin, että lapsesta tuntuu ihan vastenmieliseltä ja "luonnottomalta" syödä aamuisin. Lapsi ei vielä itse osaa kuvailla omaa tunnettaan, on niin pieni vielä.
Hyvä idea nuo juotavat jogurtit ja smoothiet. Voisin kokeilla tehdä hänelle jonkun tuollaisen aamupalaksi, sillä hän juo jonkin verran aamuisin kuitenkin; joko lasin vettä tai maitoa.
ap.
Olen yrittänyt opetella syömään aamupalaa, jo ennen lapsia. Puolituntia syönnin jälkeen menin oksentamaan. Hyi. Kahvi on minun aamupalani mikään kiinteä ei mene alas. Ei ole nälkä kun herään ja jos syön jotain väkisin alkaa oksettaa. Ei ketään voi pakottaa syömään mut noi juotavat jogurtit kuulostaa ihan hyvältä vaihtoehdolta.
En ole ikinä pystynyt aamulla syömään. Äitini kertoi että seuraamus pakottamisesta oli oksennus. Hän laittoi minulle eväät mukaan kouluun. Söin ensimäisellä välitunnilla jotain (leipä, hedelmä). Nytkin otan töihin aamulla eväät mukaan ja syön töissä.
Minulla tulee huono olo jos pitää syödä heti aamusta, joten juon tuoremehua ennen kun lähden töihin. Sillä pärjään ja noin kahden tunnin kuluttua heräämisestä syön eväät.
Tässä taas odottelemassa että voin syödä jotakin. Se on ihan sama mihin aikaan herään silti siinä menee varmaan kolme neljä tuntiä että voin tosissaan syödä.Pakotin itseni juomaan pikkasen mutta sekin teki epämukavan olon ja tiedän että jos pakottaisin itseni syömään mitään nyt niin ja lähtisi saman tien. Sitten kun aika on kulunut ruokahalu palaa täydellä voimalla saman tien. Joten normaalina kahdeksan heräämisen aamuna voin syödä n. klo 12. Joskus kun tiedän että siihen menee aikaa että voin syödä taas juon tollaisen juotavan jugurtin, edes syötävää jugurttia en tunne pystyväni syömään moneen tuntiin heräämisestä. Joskus aikoinani syytin puuroa siitä että sain huonon olon, haha. Taisi olla silloin jo samasta syystä ; ).
mutta muuta en pysty syömään. Minulla on refluksitauti ja se on aina aiheuttanut huonon olon tunnetta aamuisin.
On ihan normi olo.. Ei nälkäinen eikä mikään kylläinenkään.. :D En mä tiedä. Ehkä itselleni suurin kynnys aina on ollut sen aamupalan laittaminen. Hotellissa syön, mutta en kotona. Koska tiedän ettei tarvi ottaa itse esille, pilkkoa kurkkua yms, ja laittaa tavarat pois ja tiskata..
Herään arkisin n.08-10 aikaa,riippuen vuorosta. Aamupalani on kahvi maidolla. Ensimmäisen kerran syön yleensä n.13-15 aikaa ja sitten juon lisää kahvia.Illalla syön iltapalan.
Ainoastaan raskausaikana söin aamupalan joka aamu kun muuten olisi tullut huono-olo.
Olo ei ole sen kummempi päivisin vaikka en syökkään mitään. Saatan olla todella energinen mutta se johtuu taas kahvista jota juon todella paljon :)
Mutta vain arkisin... Arkisin herään n. klo 5-5.30 ja ekan kerran syön töissä jko 12. Viikonloppuisin saatan nukkua kahteen tai jopa neljään päivällä, ja herättyä ruoka kyllä maistuu.
Ja olo on ihan normaali, ei nälkäinen, mutta ei kylläinenkään. Kyllä sen sitten huomaa kun elimistö kaipaa ruokaa
Olen tulkinnut sen niin, että elimistö "nukkuu" vielä.
etovalta että pitäisi alkaa syödä jotain. Ehkä jotakin juotavaa, kirpeä appelsiinimehu tai smoothie mukaan.
Suosittelisin lapselle evästä mukaan, jokin hedelmä, vihanneksia pilkottuna tai leipä.
Nyt heräsin klo 8 ja en voi kuvitellakkaan syöväni mitään ennen klo 10. Vain kahvia, mehua tms..
Olo on hieman "hutera" mutta ei huonolla tavalla. Lähempänä kymmentä alkaa nälkä muistuttaa olemassaolostaan ja vasta sitten pystyy syömään.
Jos tiedän, etten saa ruokaa vaikka ennen klo 12 kiskon väkisin pienen juotavan jogurtin tms alas.
Kyllä lapsikin pärjää sinne ekaan ruokailuun vaikka nälkä kurisisi hieman sitä ennen, turhaan yrittää väkisin heti aamusta syödä.
Mikäli jos haluat niin voit ostaa pieniä mysli tms patuikoita, ne menee minulla alas aamulla kahvin tai mehun kanssa ja niistä saa energiaa.