Minkä ikäisenä teidän lapset/vauva on siirtyneet yksiin päikkäreihin?
Olettaen siis, että ovat aikaisemmin nukkuneet kahdet. Itse en muista ollenkaan miten noiden isompien kanssa meni...
Kommentit (9)
siirtyi yksiin päikkäreihin 10kk iässä.
Yöunet ollutkin sitten ainakin 14 h putkeen.
esikoinen oli 11kk, kun jätettiin toiset päikkärit pois. Kakkonen taisi myös olla aika lähellä vuoden ikää. Ja kuopus puolestaan on vasta kaksi viikkoa nukkunut yhdet päikkärit, ikää on "jo" 1½-vuotta.
No kun en edes kunnolla muista, on siitä jo vuosi. Siitä asti tempaissut kyllä 2-3 h putkeen kerran päivässä.
Meillä tuo kohta 9 kk on alkanut vasta nukkumaan yönsä hyvin ja nyt tuntuukin että tämän myötä kahdet päikkärit alkaa olemaan liikaa, nukkuu nimittäin enää niin lyhyesti kerrallaan. On kyllä väsynyt ja nukahtaa helposti, mutta tunnin jälkeen pyörii ja pyörii. Ajattelin siis, josko yrittäisi muuttaa rytmiä..
Ei vaan enää nukahtanut ekoille unille, joten toisille meni aiemmin.
sitä ennen nukkui 1 h aamu-unet, ne jäivät sitten kun tuntui että vauva jaksaakin olla hereillä pidempään.
meillä on pian 2kk ikäinen joka hädin tuskin nukkuu ne yhdet (kunnon) päikkärit!!?? yöt nukkuu hyvin 10-12 tuntia, herää 1-2krt syömään...mutta päivisin ei sitte niin millään saa nukkumaan! saattaa torkahtaa vartiksi ja sitten herää..näitä tekee 2-3krt päivässä!! silloin jos käy vaunuttelemassa niin nukahtaa vaunuihin ja nukkuu ulkona kun tullaan kotiin, mutta jos laitan vaunuihin ja vien vain ulos nukkumaan niin ei onnistu!;)
oli 1v2kk kun alkoi kahdet päikkärit olla liikaa.