miten kehtaan mennä lasten kanssa tapahtumiin?
Haluaisin osallistua lasteni 7v ja 8v kanssa kaikenlaisiin tapahtumiin mutta en kehtaa. Hävettää. Muiden lapset ovat aina iloisia ja osallistuu kaikkiin tehtäviin iloisesti. Minun lapset vaan mököttää ja valittaa ja jos joku aikuinen kysyy ne saattaa vastata tiuskimalla "no en kuule tiedä" tai "jaa! ei kiinnosta!" tai kommentoimalla ulkonäköä esimerkisi miksi sulla on tuollainen nenä. Hävettää ja harmittaa niin paljon! Edes ehdotus että mennäänkö esimerkiksi konemessuille niin vastaus on "no ei varmasti! ei kiinnosta plaaplaaplaa!"
Olen yrittänyt keskustella juurtajaksaen miten käyttäydytään, miten toisille voi puhua. En anna itse tuollaista esimerkkiä heille vaan olen aina kaikille kohtelias ja olen innolla mukana kaikessa. Olen antanut rangaistuksia mm. puhelin ja tv viikoksi pois. Mutta aina sama asenne. Saattavat myös kiroilla. En tiedä miksi he käyttäytyvät noin ja miten saisin heistä kasvatettua fiksuja. 😭 Heidän isäänsä näkee aika harvoin mutta varmaan ottavat häneltä sen opin siinä pienessä ajassa. Isä on täysin rasisti ja "minä ensin, minä saan tehdä mitä vaan vaikka toisten kustannuksella." ihminen.
Kotona kun ollaan keskenään niin ovat usein kuin enkeleitä. Harmi ettei sitä nää kukaan muu. Mutta jos keskenäänkin lähdetään jonnekkin vaikka eväsretkelle niin kyllä se valitus alkaa sielläkin. Mitä vaan tekee seinien ulkopuolella niin alkaa kiukuttelu ja itsellä niin kova stressi etten ole tänä kesänä tehnyt mitään heidän kanssaan kun ahdistaa valmiiksi. Nyt olisi enää tämä viikko aikaa ennenkuin työt jatkuu itsellä ja haluaisin viedä heidät huvipuistoon mutta tiedän jo valmiiksi mitä siitä tulee. 😭 Ja kun ei ole hirveästi rahaa niin harmittaa laittaa ne rahat hukkaan jos ja kun reissusta tulee kaaos.
Onko antaa mitään vinkkejä millä saisin lapset iloisemmiksi ja kohteliaiksi jotta voitaisiin tehdä julkisilla paikoillakin jotain kivaa? Haluaisin ottaa yhteyttä jonnekkin ammattilaiseen mutta jos olisi vinkkejä millä kokeilla ensin vielä itse?
Kommentit (27)
Et sinä pelastu sillä että olette vain kotona. Tiedän että lapsia on erilaisia ja välillä riehaantuvat tai ovat malttamattomia tms mutta suosittelen silti käymistä kaikissa paikoissa joissa haluatte käydä ja viihdytte. Olen omaakin lastani hävennyt ihan silmät päästäni vaikka kasvatuksessa ei ole moitteita tai puutteita mutta siltikin on edetty vain elämää eteenpäin. Täytyy vain muistutella tarvittaessa käytöksestä ja yrittää selviytyä. Lasten oikeus on elää vaikka olisivat haastaviakin. Kyllä se siitä ja maailmaan mahtuu kaikenlaista kulkijaa.
Vierailija kirjoitti:
Et ole kasvattanut. Ja valehtelet. Kukaan lapsi ei ole kotona kuin enkeli ja muualla hirviö, vaan se on juuri päinvastoin.
Joten olet PROVO ja voit nyt ottaa lääkkeesi ja mennä nukkumaan. Inhottava akka!
Kyllä muuten on noinkin päin että kotona kuin enkeli ja muualla hirviö ja myös toisinpäin. Realismia.
Meillä on uhmaikäinen lapsi. En kehtaa mennä hänen kanssaan enää kirjastoon tai kauppaan kun aina hän heittäytyy maahan tai yrittää rikkoa jotain. Koko ajan kasvaa lista, mihin ei kehtaa enää mennä.
Olen sanonut lapsellekin, ettei kehdata enää mennä yhdessä kauppaan, kun viimeksi käyttäytyi siellä niin huonosti. Olikohan väärin sanottu vai ei?
Hiero tyttöjen ajat,kylvetä kiviaika.
Lapsia ei kiinnosta lähteä noihin paikkoihin. Turhaan tuhlaat energiaasi heidän kanssaan. Olkaa kotona. Mene sinä itseksesi sinua kiinnostaviin paikkoihin, olkoot lapset isänsä kanssa sillä aikaa.
Vierailija kirjoitti:
Lapsia ei kiinnosta lähteä noihin paikkoihin. Turhaan tuhlaat energiaasi heidän kanssaan. Olkaa kotona. Mene sinä itseksesi sinua kiinnostaviin paikkoihin, olkoot lapset isänsä kanssa sillä aikaa.
Isän seura ei kuulostanut hyvältä, sieltä nähtävästi oppineet tapansa. Moni lapsi tykkää eväsretkistä.
Menkää vaan sinne minne lapset haluavat. Kun huono käytös alkaa niin sillä sekunnilla takas kotio.
Vierailija kirjoitti:
Et ole kasvattanut. Ja valehtelet. Kukaan lapsi ei ole kotona kuin enkeli ja muualla hirviö, vaan se on juuri päinvastoin.
Joten olet PROVO ja voit nyt ottaa lääkkeesi ja mennä nukkumaan. Inhottava akka!
Kyllä kuule noin voi olla. Meillä menee kaikki muuten hyvin, mutta koulu on haastavaa.
Menkää silti, pakkohan lasten on oppia käymään erilaisissa tilaisuuksissa. Kyllä se käytöskin vielä paranee, kun huomaavat saavansa positiivista huomiota.
Ensinnäkin lopeta rankaisut. Ne ovat epäreiluja ja raukkamaisia. Ole ystävällinen lapsille, se on paras esimerkki. Lisäksi älä pakota lapsia johonkin konemessuille tai epäkiinnostavaan, mene itse jos kone kiinnostaa, jonkun toisen kanssa. Pitää tietää mistä lapsi itse pitää tai mitä haluaisi, ei tyrkytetä kaikkea turhaa höttöä. Ei tarvitse olla liikaa menoja ja tapahtumia, että alkaa jo lapsia ahdistaa. Lasten ehdoilla ja toiveilla mietitään. Ja missä itse kestät myös. Meneekö toinen vanhempi välillä tms. Mitä ikää lapsi on tai lapset. Myös voi perustella miksi voi olla ystävällinen muille, ettei vahingossa tiuski. Tiuskiva voi olla väsynyt, janoinen tai nälkäinen, kaipaa rauhaa tai virkistystä? Jos vanhempi antaa vihaisen tai ärtyneen esimerkin, rankaisee, se lisää lapsen vetäytymistä, ahdistusta. Jos sohva olisi viilletty reikiä täyteen, sitten voi miettiä miten asia ilmaistaan, että nyt tais mennä liian pitkälle tms. Jos haluat muutoksen maailmaan, ole itse se hyvä esimerkki.
Ei me viety koskaan lapsia ns aikuisten paikkoihin sivistymään. Harjoiteltiin olemista ja toisten huomioimista lasten tapahtumissa. Niitä on tosi paljon ja sieltä löytyy ymmärrystä jos suusta pääsee sammakko tai ilme on kuin murjotulla mursulla. Ja lapset vasta opettelevat. Eivät ne ole valmiita pieniä aikuisia, jotka osaavat olla. Opettelua helpottaa jos paikat on lasten mielestä kivoja. Harva lapsi oikeasti osaa arvostaa esim renesanssiajan suuria mestareita. Muumaa tai vastaava toimii paremmin.
Miksi lapsilla on tv:t ja puhelimet. Eikö olohuoneessa ole tv tai joku muu huone, ei lasten huoneissa. Ja puhelimen käyttö ikäluokan mukaan. Mitä sisältöä on ylipäänsä.
No kun selvästi ongelma on isän läsnättömyys, niin voit huonosti käyttäytyvän lasten käytöstä heti sleitellä että oireilevat vanhempiensa eroa ja että työstät asiaa ja pahoittelet loukatulle ihmiselle vielä. Näin et kuitenkaan puhu isästä heille pahaa, vaan sanot vain fatkat kaikkien kuullen mistä käytös johtuu, ja ehkä he jopa itsereflektoivat käytöstään.
Kysy minne he haluavat mennä ja menkää sen mukaan, jos eivät halua minnekään niin sitten kotona ja jos käyttäytyvät huonosti haluamissaan paikoissa niin kotiin. Käy yksin paikoissa jotka eivät lapsia kiinnosta. Kuuntele muutoinkin lapsia, mitä he haluavat kotona tehdä.
En jaksa lukea tuollaista litaniaa.
Syy on kasvatuksessa.
Lapsen kanssa mennään niihin tapahtumiin mitkä kiinnostaa lasta itseään, silloin hän osaa käyttäytyä, kun siihen on motivoitunut.
Eväsretket voi olla vähän tylsää tuossa iässä, meillä 7-10v ja viihtyy paljon paremmin nykyään esim. uimarannalla, isoissa leikkipuistoissa, tykkäävät syödä ihan ravintoloissa...
Meillä toimi tuo, kun kerran lähdettiin kesken ostamisen kaupasta, kun eivä lopettaneet sitä naukumista, että osta tuo ja osta tuo. Sittemmin opittiin ,että etukäteen sovitaan, jos vaikka jäätelöpuikko ostetaan.
Et ole kasvattanut. Ja valehtelet. Kukaan lapsi ei ole kotona kuin enkeli ja muualla hirviö, vaan se on juuri päinvastoin.
Joten olet PROVO ja voit nyt ottaa lääkkeesi ja mennä nukkumaan. Inhottava akka!