Huvittaisi ensi kesänä lähteä autolla E-Eurooppaan ja ottaa tukikohta jostain
huvilasta maaseudulla. Suosittele maata ja kohdetta.
Kommentit (6)
Siellä Rivieran tuntumassa.
Itse tosin jos lähtisin, menisin Balkanille, Kroatian rannikolle (tai saarille). Älyttömän kaunista.
Tarkemmat suositukset riippuvat vähän, mihin aikaan kesästä olette menossa, millaisista asioista pidätte ja kuinka lämmintä saisi olla. Kaikkialla Espanjassa on ihania pikkukyliä, missä on ihania maaseutuhotelleja joko huoneittain tai koko talo vuokrattavana. Viileämpää ja vehreämpää on Pohjois-Espanjassa ja siellä on enemmän luontokohteita sekä viiniturismia, Etelä-Espanjassa tekeminen painottuu joko kulttuuriin tai rantalomailuun.
juhannukseksi kotiuduttaisiin. Täytyy katsella eri vaihtoehtoja, tuo Espanja vois olla kyllä hyvä, mutta pieni kaipaus tuonne ranskanmaalle olisi ;) ap
vuodet lennetty esim Milanoon tai Nizzaan ja vuokrattu auto. Me olemme majoittuneet n 1 vkon hotelleihin kaupungeissa ja 2 vkoa vuokrataloon/taloihin jossain maaseudulla.
Ensikesänä taas lähdössä, hotellit ja talo on jo varattu - reitti Gardajärvi, Venetsia, Parma ja Piemonten maaseutu aikaa 3 vkoa:)
Viimevuonna kierrettiin Sveitsin puolelta (Lugano), Ranskaan (Marseille, Antibes jne), vko Italian Rivieralla vuokratalossa ja viikko Piemontessa
olen saanut uusia vinkkejä ja tuo viimeinenkin hyvä vaihtoehto. Helpommalla pääsisi kun ei tarvitsisi koko matkaa ajaa... ap
Ei kylläkään maaseutua mutta ympäristössä tosi mpaljon maaseutua ja ihania kohteita:
Espanja, Costa Brava ja iso kylä l'Escala
Ranska, Bordeaux - ihania viinialueita ja Atlantin rannikko