Haluasitko asua yksin omalla saarella..
..jos olisi mahdollista?
Pakko kokeilla mitä muut on mieltä etten nyt vaan ole yksin toivomassa muuttoa saarelle erakoitumaan 😅
Kommentit (15)
Kyllä mielellään, mutta en ilman vauva palstaa.
Niin minäkin. Vielä jonakin päivänä teen sen. Tai sitten muutan aivan pohjoiseen.
En välttämättä. Ehkä jos se olisi kiinni mantereessa, tyyliin 1 metri ja betonisilta kunnan puolesta, hyvä huolto. Ja talvella ei viimaa, kesällä ei hyttysiä. Ja näkisi aaltoja ja pilvikuvioita. Tyynessä hyttyspaikassa ei kauaa viitsisi olla.
En haluaisi, vaikka haluankin asua (ja asunkin) syrjässä omassa rauhassani. Mantereella saa tarvittaessa kaikki palvelut putkimiehestä eläinlääkäriin paljon helpommin ympäri vuoden.
Ei täällä ole kenelläkään mitään omaa paitsi vaatteet päällä kun luottotiedoton ei saanut niitä osarilla.
En yksin. Mieheni kanssa voisin. Mutta luultavasti tämä unelmani ei toteudu, mieheni toive on muutaman vuoden sisällä vietttää kesät Suomessa, ja talven synkimmät ajat Italiassa tai Espanjassa ja tähän unelmaan olemme kallistumassa.
En. Ajattelen kelirikkoa, myrskyävää merta, turvattomuutta. Ukkonen kun osuu saareen, se tykittää lakkaamatta, kun ei löydä sieltä pois. Talvella, mistä tiedät milloin jää on riittävän paksua?
En. Voisin asua yksin mutta en saaressa. Siellä iskisi klaustrofobia, jos ei olisi hyvin helppoa ja varmaa yhteyttä mantereelle. Metsän keskellä voisin asua yksin. Saaressa pitäisi olla ainakin pari muuta ihmistä tai perhettä joiden kanssa tulee toimeen.
Riippuu saaresta. Jos sinne on silta ja pääsee autolla niin mikä ettei. Mutta jos ei niin menee vähän vaikeaksi. Tietysti jos olisi varaa omaan helikopteriin ja osaisin lentää sitä niin johan helpottaisi. Vähintään joku ilmatyynyalus pitäisi olla. Veneellä kun ei talvella välttämättä pääse ja jää voi olla niin ohutta, ettei se kanna autoa, Mutta jos kulkeminen toimisi niin voisin harkita.
En haluaisi. Ison osan vuodesta saisi pelätä koirien menevän heikkoihin jäihin. Samasta syystä en halua asua yhtään minkään veden äärellä.
Oletin että kyse olisi saaresta jossain lämpimässä - vaikka Välimerellä, mutta täällä ollaan hyttysten syötävänä. Yksin voisin asua, mutta saarella saisi olla muitakin asukkaita.
En, vaikeaa kulkea ympäri vuoden saarelle, ellei ole silta.
Jos siellä ei olisi muita ihmisiä, niin kyllä. Ihmiset ne on vaarallisia, ei salamat.
Voisin asua saaressa ja omassa talossani, yksin, mutta saarella olisi mukava, jos naapurissa olisi edes pari muuta vakiasukasta.
Tai jos olisin yksin koko saaressa sen pitäisi sijaisi hyvin lyhyen vesimatkan päässä mantereeilta. Kelirikollakin pitäisi selvitä asioille.