Lue keskustelun säännöt.
Phil & Teds -vaunuista
06.02.2011 |
Voisitteko kertoa kokemuksia, miten toimii taaperon ja vauvan kanssa, ovatko kätevät käytössä? Ja mikä ero on niitten eri mallien välillä? On Vibe, Explorer, Classic jne...? Onko käytännössä näitten välillä eroa? Rullaako hyvin myös kuoppaisella, lumisella hiekkatiellä, onko raskas työntää? Ja mistä kannattaa ostaa, onko ulkomaiset nettikaupat halvempia, onko luotettavia?
Kiitos kaunis, jos jaksat kertoa kokemuksia :)
Kommentit (3)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Puhuin classiceista, mutta malli olikin e3, joka on ensin markkinoille tulleen classikin seuraaja ennen sporteja.
-3
Testattiin käytössä männävuosina useita kolmi- ja nelipyöräisiä rattaita ja testailut päättyivät P&T:n classiceihin. Ne oli käytössä kahdella taaperolla sekä yksittäisrattaina ja myöhemmin yhdellä taaperolla + vauvalla.
Myin classicit pois uskoteltuani ettei niitä enää tarvittaisi. Myöhemmin tarvitsimme näppärät kahden lapsen rattaat, jälleen taaperon ja vauvan käyttöön -ostimme sportit, jotka on yhä käytössä. Käyttäjänä yksi taapero ja tarvittaessa isosisaruksille lisäistuin.
Mitään muita rattaita en lähtisi suosittelemaan, näitä suosittelen lämpimästi. Paras puoli on kestävyys ja käsittämättömän hyvä rullattavuus. Kahta lasta saa työnnettyä lumisellakin tiellä jopa yhdellä kädellä.
Exploreriin on korjattu sportin pieniä puutteita, vipe on "luxus-malli" edellisistä.
Heikoin ominaisuus rattailla on se, ettei selkänojaa saa säädettyä makuuasennosta istuma-asentoon ottamatta lasta rattaista pois, toisin päin onnistuu. Classiceissa kankaat sai irroitettua neppareilla, kun taas sporteissa pitää ruuvata varmaan 20 ruuvia irti -selvä huononnus. Explorereiden kankaista en tiedä.