Instagram on narsistin tyyssija
Aina on pakko näyttää omia saavutuksiaan, ottaa kuvia itsestään ja käyttäytyä teennäisesti.
Kommentit (5)
Näyttää tosiaan siltä että jos näyttelee kuvia Instassa vain harrastuksestaan, keräilykohteista, on "menestys" todella laimeaa, mutta ti88i ja /C:n kuvat kyllä saa huippulukemia tai jos on joku jo ennestään kuuluisa vaikka televisiosta tai elokuvista. Tavallisilla vaikkapa keräilyharrastajilla ei ole mitään mahdollisuutta menestyä missään somessa.
Ihmiset on paviaaneja, vain ti88it ja /C:t kiinnostaa :/
Youtubessakin rakentavat korjaus- ja fiksausvideot saa hyvin vähän katsojia, sen sijaan särkeminen ja tuhoaminen sekä muu järjetön perceily kyllä saa katsojia miljoonittain :/
Facebookissa toteat kuinka tyhmiä ja kouluttautumattomia ihmiset ovat. "Yhdys sanat" ovat haasteellisia ja muutenkin äidinkieli ei ole kovinkaan vahvaa, koska sitäkin on opiskeltu viimeksi "ylä-asteella". Muista kirjoittaa kaikki välimerkit (jos siis käytät) ilman välejä. Menet lukemaan jotain iltalehden kommentointia, niin oman elämänsä asiantuntijat paikalla ilman alan koulutusta.
Instagramissa näet, kuinka pinnallisia ihmiset ovat ja moni nainen on valmis olemaan vaikka alasti, jotta saadaan tykkäyksiä ja kehuja. Toinen porukka on se, joka jakaa vain tyyliin lomakuviaan tms. puoli vuotta koko insta on kiinni. Influenssereiden seuraamista en edes ymmärrä. Miksi haluat seurata henkilöä, jonka sisällöstä 90% koostuu mainoksista? Itsellä ainakin on selaimessa adblock ja ulko-ovessa "ei mainoksia" teksti.
LinkedIn on aivan hemmetin outo paikka. Täällä nuoleskellaan sitä omaa työnantajaa ja luullaan, että se auttaa yt:eissä. Ihmeellisiä novellin mittaisia voimaantumistarinoita, kuinka nyt ratikassa ymmärsit maailman erilailla. Kuinka suoriuduit projektista taas aivan mahtavan hyvin ja tähän mainostus työnantajastasi, josta et omista osakettakaan kuinka teette mahtavia ja hyvin onnistuneita projekteja jatkossakin. Muista siisti kieli, ei kirosanoja. Kirjoita myös englanniksi, niin olet internäässönäl, vaikka oletkin töissä siellä Keiteleen roska ja siivouspalvelussa selä kaikki verkostosi ovat suomalaisia.
Tiktok täällä oikeasti menetät uskosi ihmiskuntaan. Aivan järkyttävän typeriä videoita, joihin oikeasti on nähty vaivaa koko päivä, mutta kun katsot videota, niin mietit miksi tämä typerä video on edes tehty? Paras kommentti jonka olen lukenut eräästä videosta oli jotenkin näin "Jos sinusta tuntuu, että et saanut päivän aikana mitään järkevää, niin nämä henkilöt käyttivät koko päivän tähän videoon". Lipsyncejä, siis koko k usinen palvelu perustuu noihin typeriin videoihin.
Vauvapalsta, no ei täälläkään tarvitsisi ihmisen olla ja millään kommenteilla ole oikeasti mitään hyötyä ja taas meni aikaa tämänkin turhan viestin kirjoittamiseen.
Tekisi ihmiselle hyvää olla käyttämättä mitään näistä.
No onhan se vähän. Yritetään näyttäytyä tietyllä tavalla ja herättää muissa otollisia mielikuvia. On toki poikkeuksia, mutta noin 90% käyttäytyy näin.