Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysymys teille joilla on raitoja & kampaajille!!

Vierailija
04.02.2011 |

Kävin eilen kampaajalla ottamassa raidat. Kotona tutkin hiuksia tarkemmin ja päässäni näkyy vieläkin juurikasvu, ei tosin ihan niin tumma kuin ennen kampaajakäyntiä. Mulla on vanhat raidat pohjalla mutta edellisestä käynnistä on jonkin aikaa.



Kävin tutussa paikassa, mutta eri tyypillä kuin ennen (ennen kävin omistajalla ja olin aina tyytyväinen, nyt oli joku ihan nuori, ehkä harjoittelija, koska tarvitsin ajan tosi äkkiä).



Kampaaja kävi ainakin neljä kertaa katsomassa onko vaalenutunt tarpeeksi ja sanoi että kyllä se vaalenee mutta tosi hitaasti. Mietin että oliko aineet tarpeeksi kauan päässä.



Onko siis normaalia että raitojen ottamisen jälkeen päässä näkyy vielä selkeä juurikasvu. Mulla on pitkä tukka ja ja loput hiuksista on tasaisen vaaleaa (niitä on siis raidoitettu aiemmin, mutta yleensä aine laitetaan vaan päänahkaan missä on uutta juurikasvua).



Soitanko omistajalle ja kysyn vai leimaudunko hankalaks asiakkaaksi? Maksoin käynnistä paljon ja haluaisin olla tyytyväinen.

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse jo vastasit. Jos et saanut sitä mitä pyysit ja haluat olla tyytyväinen lopputulokseen niin silloin on parasta soittaa kampaajalle. Jos omistaja ei ehtinyt tarkistaa lopputulosta, hän laittaa hiuksesi uudelleen.



Mutta jos et soita, ei kampaaja edes tiietää että olit tyytymätön, eikä saanut mahdollisuutta korjata mokaa..

Vierailija
2/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pakkauksessa neuvotaan jättämään noin 1 cm juuresta käsittelemättä, minä ajattelin siitä että tarkoitus on ettei leviä vahingossa muihin hiuksiin kuin siihen raitaan. Niin kampaajatkin on mulle tehneet, ja värjänneet aina koko raidan eikä pelkkää juurta kun on aiemminki ollut raitoja/vaalennusta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on loppujen lopuksi tosi vaikeaa, varsinkin, jos ei ole paljon kokemusta. Folioraitoja ei saa laitettua ihan tyvestä/päänahasta asti, sillä väri leviää herkästi (päänahan lämpö saattaa "notkeuttaa" väriseosta) ja silloin vaalenee muutkin ei toivotut hiukset.

Huppuraidoista jää vielä enemmän tyvikasvua, kuin foliraidoista.

Hyväkuntoiset, värjäämättömät hiukset vaativat eri vaikutusajan, kuin jo ennestään värjätyt.



kun sinua kerran vaivaa lopputulos niin käy toki kampaajallasi näyttämässä ja kertomassa. Ammattitaitoinen kampaaja osaa ottaa kritiikkiä vastaan asiallisesti. Ja parempi puhua asianomaisille itse, eikä seläntakana, niin on parempi molemmille.

Vierailija
4/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja en nyt tarkoita sitä pientä rajaa joka jäi folion ja päänahan väliin vaan sitä muutaman sentin aluetta johon raita laitettiin. Kun katson hiusnippua koko matkalta niin lähellä päätä (siinä mihin raidat juuri laitettiin) on reilusti tummempaa kuin loppuosa hiuksista (latvat). Ja kun halusin juuri eroon tuosta värierosta niin harmittaa.



Mulle on laitettu aiemmin ihan samalla menetelmällä, joten siitä ei pitäis olla kyse. Käytettiin jopa samoja aineita kuin aiemmin (kampaaja kirjoittaa ne muistiin).



Kysymys siis, onko raidoitettu tukka koko matkalta (tyvestä latvaan) saman värinen vai onko lähempänä päätä yleensä tummempaa, joka sitten vaalenee esim. auringon vaikutuksesta aikanaan. Mulla on pitkä tukka, mutta koko muu pätkä hiuksia on saman värinen, vain tämä vasta käsitelty alue on eri värinen.



Vai olenko vaan epäluuloinen kun oli kokemattoman oloinen laittaja? Maksoin kuitenkin ihan normihinnan kalliilla kampaajalla, en mitään harjoittelijahintaa.

Vierailija
5/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ellei auta, niin kuluttaja-asiamiehelle.

Vierailija
6/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mihinkään kuluttaja-asiamiehelle en aio soitella.



Sanokaas nyt raitapäät, jos otat nipun hiuksia käteen ja nostat ja katot peilistä niin onko ne latvasta tyveen saman värisiä?? Jos siis olet hiljattain käynyt kampaajalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei näy kun itse laitan.

Vierailija
8/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaaleita raitoja tummissa hiuksissa, ohuita...ne raidat ovat koko matkan mielestäni samanvärisiä, mutta eivät siis ala aivan tyvestä/juuresta (näin jostain syystä aina riippuen kampaajasta?)...ymmärsinköhän viestiäsi oikein, no vastasinpa kuitenkin

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletetaan että hiuksesi "uusi osa" on se mikä vaalenee hitaiten koska on vielä koskematonta ja käsittelemätöntä hiusta. Saati jos sinulla on yhtään punapigmenttiä sitä joutuu taittamaan.

Samassa hiuksessa saattaa olla vaalennettua osiota esimerkiksi 2/3 osaa ja sitä kyseistä hiusta on voitu käsitellä jo useita kertoja. Tämä vaikuttaa siihen lopputulokseen.



Minullakin on tuota joskus käynyt, mutta vältän sen niin että värjäytän tarpeeksi usein. Oranssia tai selvästi väärän väristä en hyväksyisi. Tässä tapauksessa menet takaisin ja kysyt voiko tälle tyven värille vielä tehdä jotain?



Käytätkö jo silvershamppoota?

Vierailija
10/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

paremmassa kunnossa tyvestä, kuin latvasta, sillä tyvessä on terveempää hiusta ("uutta hiusta"). Latva on taas monen vuoden vanhaa (hiukset kasvavat noin 1 cm kuukaudessa), joten esim vanhat värjäykset, mekaaninen kulutus (harjaaminen ym) on tehnyt hiuksen huokeammaksi ja näin ollen hauraammaksi.

Aurinko virtyttää hiuksia ja väri muuttuu luonnostaankin jo silloin.

Mitä hauraampi hiuslaatu on luonnostaan sitä voimakkaampi on väriero, vaikkei olisi koskaan värjättykään.

(Esim kesäisin saattaa olla vaaleammat hiukset kuin taalvella)



Joten tästä johtuen raitavärin pitäisi antaa vaikuttaa kauemmin tyvessä, kuin latvassa, joka on jo käsitelty ja on näinollen hauraampi.

Raitavärin tulisi vaikuttaa vain hetken kirkastaakseen sitä nykyistä jo voimassa olevaa vaaleaa rairaa.



Toivottavasti sait jonkinlaisen neuvon :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

terv. ei kampaaja

Vierailija
12/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä muita värejä...



T: 5 ja 12

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja nyt ei siis ole kyse siitä n puolesta sentistä ihan hiusjuuressa johon väriä ei oikein saa, vaan ainoastaan siitä muutamasta sentistä johon nyt laitettiin raitoja, ja joka edelleen on reilusti tummempi kuin muu osa hiuksia.



Raitoja ei laitettu latvoihin asti, koska hius on latvoista n. 15 cm matkalta vaalea (raidoitettu aiemmin ja varmaan auringossa haalistunut). Kuitenkin koko latvan hius on samaa väriä, vaikka se on tehty useammalla eri kerralla (aina noin parin sentin pätkissä, pitkä tukka) ja aina samalla tavalla.



Pitää varmaan laittaa kohta kuva kun tämä on vähän vaikea selittää.



Lyhyesti siis, eilen raidoitettu osa hiuksista (muutama sentti tyvestä) on edelleen tummempi kuin muu hius ja selvästi erottuva (pitkä tukka). Muu osa hiuksista vaalea ja samanvärinen (ei käsitelty eilen). Ihan kuin olis kamala juurikasvu vaikka just kävin kampaajalla. Onko normaalia vai ei ja onko aihetta mennä takas vai ei.



Vierailija
14/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

värin ei ole annettu vaikuttaa tarpeeksi kauan, soita kampaajalla ja sano että haluat uudet raidat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai onko raitoja vaan laitettu liian vähän.



Kampaaja kävi monta kertaa katsomassa ja päivitteli että kylläpä kestää.

Vierailija
16/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai onko raitoja vaan laitettu liian vähän.



Kampaaja kävi monta kertaa katsomassa ja päivitteli että kylläpä kestää.



Vierailija
17/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai onko raitoja vaan laitettu liian vähän.



Kampaaja kävi monta kertaa katsomassa ja päivitteli että kylläpä kestää.



Vierailija
18/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sama vastaus lyhyesti ja ytimekkäästi.

Värin vaikutusaika on ollut liian lyhyt.



Toki täs voi olla myös se mahdollisuus, et värin koostumus on vaihtunut/uudistunut viime värjäyksien välissä...



Neuvoisin nyt käymään siellä parturissa ja tarkastatte yhdessä sen vaikutusajan, mikäli sitä on merkattu ylös. Luulisi, jos olet "erikoistapaus" (tarkoitan nyt kommenttiasi, että vaikutusajan tulisi olla pidempi) niin se olisi merkattu myös siihen asiakaskorttiin...



T: 5 ja ja ja

Vierailija
19/19 |
04.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muut hiukset kyllä värjää kampaaja ihan tyvestä saakka kunnolla.



Minä uskon, että se on ihan tarkoituksella tehty niin, ettei ole tyveen asti raidat. Omasta mielestäni ne kasvaakin siistimmän nököisesti silloin, eli se juurikasvu ei ole niin tasainen ja näkyvä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän neljä