Onko ratsastaminen erityisen vaarallinen laji?
Olen kuullut että jos putoaa hevon selästä niin halvaantuu.
Kommentit (19)
Kehitysvammaisille järjestetään ratsastus terapiaa, joten ei kai se niin vaarallista voi olla.
Riippuu miten pahasti putoat. Mulla alkaa olla varmaan se lähemmäs sata putoamista kun 30+ vuotta olen lähes päivittäin hevosten kanssa toiminut. Muutamaa murtumaa pahempia ei ole käynyt ja neki. . Mutta toki voi käydä huonostikin, kyllähän ratsastus sinällään vakuutusyhtiöiden kirjoissa vaarallisiin lajeihin määritellään. Pahasti niskoilleen kun tulet sieltä tonttiin, niin ei siinä tarvitse pudota kun kerran ja se on henki pois.
Jos putoat, pidä lujasti suitsista kiinni. Muuten siinä tulee ikävästi pää edellä tantereeseen, ja siinä niitä niskan murtumia on tullut.
Kyllä. Urheilulajien riskit hyvä käydä läpi, jo ennen kuin aloittaa. Hevoset ovat isoja ja painavia eläimiä, nopeitakin. Niitä ei ehkä ole koulutettu ja totutettu kaikkiin tilanteisiin. Jollakin voi myös jalka murtua jos hevonen kääntyy äkisti äkkikäännöksen ja jalka on tietyssä asennossa jalustimella. Onko jalka entinen sen jälkeen, ehkei kaikilla ole, voi jäädä jäykkyyksiä(?). On tietenkin mahdollista hankkia jämerä mutta pienempi hevonen, rotu joka ei ole helposti pillastuva ja voi kouluttaa yllättäviin tilanteisiin. Silti kun tekee jotain missä on liikettä ja erilaisia kulmia, riskit kasvavat. Osa voi lentää hevosen päältä, äkkipysäyksessä, ellei tunne syitä miksi tulee pysäys - ettei niin kävisi.
Jos et heti lähde laukkakilpailuihin, ei se ole erityisen vaarallinen laji.
Ratsastamisessa on eroja. Onko ratsuna esimerkiksi lauhkea "pullaponi" joka ei hätkähdä mistään ja jolla kierretään kenttää kävelyvauhtia vai onko kyseessä esimerkiksi kenttäratsastus aivan eriluonteisella hevosella ehkä vielä liian kokematon ratsastaja kyydissä? Ratsastaminen voi olla vaarallista mutta ei ole vaarallisin laji. Edesmennyt kuningatar Elisabet ratsasti noin 90-vuotiaaksi asti.
Taisi kyllä jossain tilastossa olla kaikkein tapaturma-alttein.
Aina silloin tällöin kuoleekin ratsastajia. Sulkapallon ja tenniksen pelaajia harvemmin.
Vierailija kirjoitti:
Pi nppi saa hiertymiä. :(
Ei hierry. Tai jos hiertyy, niin sitten tiedät, että istuntasi on kirjaimellisesti päin v*ttua ja kannattaa alkaa korjaamaan saman tien. Eikö nykypäivänä enää opeteta, että paino tasaisesti istuinluilla..?
Kyllä se vaarallista onkin. Mä sain aivoverenvuodon ja se aiheuttaa pieniä haasteita elämään, mutta mitäs siitä.. ratsastan vieläkin ja LUJAA!
Vierailija kirjoitti:
Ratsastuksessa voi sattua pahastikin, mutta on myös paljon vaarallisempiakin lajeja.
Ratsastus on mitatusti kuulemma vaarallisin urheilulaji.
Voi tietty olla kriittinen laskutavan oikeellisuuden suhteen. Mutta kyllähän siinä voi lähteä henki kun ollaan monta sataa kiloa painavan eläimen kanssa tekemisissä.
Hevonen on pakoeläin. Kun se säikähtää, se toimii vaistojensa varassa. Yleensä se lähtee hyvin nopeasti liikkeelle.
Itse hevosen selässä oleminen ei ole kovin vaarallista. Putoamisessa voi vammautua, mutta yleensä ei, varsinkaan, jos osaa ottaa ennen maahan tuloa sellaisen asennon, että sattuu mahdollisimman vähän.
Vaarallisempaa on sen hevosen kanssa toimiminen ennen ja jälkeen ratsastamisen. Jos hevosen kavion potku osuu pahasti, siihen voi kuolla.
Lasten ja erityisryhmien ratsastustunneilla ratsastajat eivät valmistele hevosia itse ratsastusta varten, eikä huolla niitä ratsastustunnin jälkeen. Usein hevosilla on myös taluttaja ratsastuksen ajan. Eli tällöin minimoidaan ratsastajaan kohdistuvat vaaratekijät.
Yksikään hevonen ei synny ratsuna, vaan ne pitää kouluttaa ratsuiksi. Jos hevosesta halutaan kouluttaa ratsu, pitää jonkun kiivetä sellaisen hevosen selkään, jolla ei ole ikinä ratsastettu. Sitä ei tee kokematon ratsastaja, vaan tähän tehtävään koulutettu henkilö, joka ensin tutustuu hevoseen kunnolla. Tutustuttaa sen satulaan, ja kun satula ei enää pelota, voi ihminen nousta jo selkään.
Vakuutusyhtiöiden rankingissa top 3:ssa ;-(
Halvaantumisriski
Sellaista ratsastajaa tusin on, joka ei olisi koskaan pudonnut hevosen selästä jossain vaiheessa ja suurin osa putoamisista on sellaisia että selviää säikähdyksellä. Mutta jos huono tuuri käy, niin voihan siinä käydä vaikka miten pahasti. Kuten missä tahansa muissakin onnettomuuksissa, urheillessa, liikenteessä tai vaikka koti-tai pihahommia tehdessä.
Aika usein pitkään harrastaneilla polvivammat yleisiä. Polvi kiertyy putoamisen yhteydessä ja kierukat hajoaa nivelsiteineen
Ratsastuksessa voi sattua pahastikin, mutta on myös paljon vaarallisempiakin lajeja.