Onko sinusta 2,5v vielä pieni? Vai jo iso, reipas ja osaava?
Kommentit (4)
1-vuotias voi olla iso, reipas ja osaava, jos verrataan vastasyntyneeseen, siinä missä 12-vuotias voi olla vielä pieni, riippuu mistä asiasta on kysymys.
Nyt kun kuopus on vähän reilu 2,5v niin hän tuntuu ihan vauvalta vielä :)
Noin yleisesti ottaen se riippuu hirveästi lapsesta itsestään. 2,5v on pieni, mutta toiset ovat reippaampia kuin toiset, toiset tuntuu nuoremmilta kuin toiset. Oma kuopukseni alkoi puhumaan vasta 2v7kk, joten ehkä on siksi muutenkin tuntunut pienemmältä, kuin esikoinen, joka puhui 2,5 vuotiaana sujuvasti.
Toiset 2,5 vuotiaat jo osaavat puhua, ovat kuivia, syövät ja pukevat itse jne. Toiset taas eivät tai ainakin tekevät nämä kaikki edellä mainitut ns. huonommalla menestyksellä. Kyllä silloin ensimmäinen vaikuttaa paljon isommalta. Mutta tottahan 2,5 vuotias vaatii paljon hoivaa ja huolenpitoa huolimatta siitä, että osaakin puhua ja pukea vaatteensa päälle itse.
On kyllä iso, reipas ja osaava. Syö, pukee, käy potalla ja leikki kavereiden kanssa. Mutta kuitenkin vielä pieni ja tarvii apua monessa asiassa.