Lue keskustelun säännöt.
Lasten kännykkäviestittely
05.04.2024 |
Haluaisin nostaa keskusteluun vanhemman oikeuden lapsen kännykkäviestien seuraamiseen . Nykylaki kieltää tämän ja mielestäni se on järjetöntä. Vanhemmalla tulee olla oikeus ajoittain seurata esim. alakouluikäisen viestejä. Kiusaaminen on viesteissä rajua ja voihan lapsi olla itse kiusaaja.. Mitä mieltä olette?
Kommentit (2)
Samoin meillä.. Mutta lain mukaan lapsen ei tarvitse kertoa ja näyttää viestejään.. Siinä aloittaja on oikeassa.Kyllä tähän mielestäni pitäisi tulla muutos. Ikäraja voisi olla ehkä tossa alakouluikäisessä.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Puhelimen käyttö on osa kasvatustyötä ja olemme lapsen kanssa sopineet sen käyttöön säännöt, jotka kumpikin osapuoli on hyväksynyt ja se sisältää myös ns valvonnan. Kun toiminta on molemmin puolin avointa lapsi osaa myös itse näyttää sitä puhelinta, kun joku asia häntä nyt mietityttää.