Lue keskustelun säännöt.
Kuinka sanoa kauniisti, ettei pahoita mieltä?
10.02.2011 |
Eli siis mieheni isän uusi vaimoke hommaa meille vauvanvaatteita yllin kyllin. Tämä on meidän kolmas lapsi ja tyttö. Jotkin vaatteista ovat oikeasti ihania ja toiset ihan kamalia.
Mutta hänen ostovimmansa on valtava ja vaatetta tulee ovista ja ikkunoista. Ja sitten mitä teen niillä jotka laitan suoraan laatikkoon. Kehtaano laittaa suoraan myyntiin? Hän harrastaa kirppareita, mutta en kehtaa heti antaa takaisin että vie pöytääsi myyntiin.
En haluasis pahoittaa hänen mieltään sanomalla töykeästi etten ota...mitä teen?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Tai älä nyt sentään sano, että jotkut lahjat ovat kamalia, mutta sano, ettet todellakaan ehdi käyttää niitä kaikkia ja että on sääli, että rahat menevät hukkaan.
Vihjaa siinä samalla hienovaraisesti, että "nämä x-merkkiset ovat tosi ihania", jotta saisit vastaisuudessa mieluisia lahjoja. :-)