Mulla löytyi lisälyöntejä, onko vaarallista?
Odottelen tässä lisätutkimuksia, jäi vähän mietityttämään, että onko vaarallista.
Kommentit (8)
siis jos (=kun) ovat eteisperäisiä lisälyöntejä. Ne ovat juuri niitä, joita tavallisesti kuvaillaan "rytmihäiriöiksi". Itselläni on ollut aina, enemmän tai vähemmän. Voi juhtua huonosta nukkumisesta, stressistä, kahvista, raskaudesta, joidenkin suolojen puutteesta (kalium, kalsium jne.) ja monesta muusta. Kuuluvat normaaliin elämään, vaikka kaikki eivät niitä edes huomaa.
Kiitos sinulle kakkonen lisäinfosta! Tuntui jo tarpeeksi "sairaalta" (mitä en todellakaan koe normaalisti olevani) maata piuhoitettuna.
Kun sänky nostettiin, pyörryin noin vartissa. Tilanne kuitenkin normalisoitui hyvin nopeasti. Lisälyöntejä oli sekä makuulla että pystyasennossa.
T: Ap
Mulla on todettu kammioperäisiä lisälyöntejä sydänfilmissä, ja ihan vaarattomia kuulemma ovat. Tuntuvat tosin tosi ikäviltä ne muljahdukset, varsinkin kun tulee monta päivän aikana. Lisäreitä mulla on siis ollut kohta jo 10 v. Alkoivat kun olin 15-vuotias.
Jos lisälyöntejä tulee fyysisen rasituksen aikana, niin silloin on syytä lisätutkimuksiin. Mutta jos niitä ei tunne rasituksessa, se on hyvä merkki.
Tuntuu taas asteen kevyemmältä, huh.
T: Ap
beetasalpaajaa otan yöllä, jos häiritsevät yöunta
ja syön lääkettä.
Lisälyönnit voivat toki olla oire myös kehittymässä olevasta sydänsairaudesta.
Ihan jokaisella ihmisellä on kammiolisälyöntejä. Jotkut tuntee ne, toiset ei. Normaalia määrää en muista, mutta normaalia enemmän niitä on sitten kun on useempi tuhan vuorokaudessa. Jos tuntemus kovasti häiritsee, asiaa voidaan tutkia ja mahdollisesti jopa hoitaa joko lääkityksellä tai toimenpiteellä. Etenkin levossa tulevat lisälyönnit, jotka eivät tunnu rasituksessa, ovat lähes aina vaarattomia. Jos lisälyöntejä tulee runsaasti myös sykkeen noustessa, asiaa tutkitaan, mutta se ei tarkoita siltikään, että olisivat vaarallisia. Eli pääsääntöisesti harmittomia.
Älä panikoi nyt suotta vaan odota tutkimukset loppuun. Tuskin on mitään hälyyttävää ja jos on, se on hoidettavissa.
terv. sydänhoitaja