Voiko jossain sairaudessa olla niin, että kantapäitä särkee ja niiden päällä on outo seistä/kävellä?
En tiiä mikä jalkoja vaivaa, välillä särkee jalkoja mutta se nyt ei minua niin kiinnosta kun ei ole niin usein. Sen sijaan kantapäissä on joku outo juttu. Se ei ole oikeastaan kipua vaan särkyä ja inhottava tunne, ihan kun en saisi kantapäideni päällä olla.
Vai onko psyykkistä?
Kommentit (13)
Takareidet ja pohkeet kireällä, kantapiikki (kalsiumkeräytymä kantelussa), jalkaholvin/kaaren ongelmat, plantaarifaskia tai kantapään pehmytkudoksen kato.
Ovatko kantapään nahkat paksuuntuneet. Rasvaaminen auttaa.
Plantaarifaskiitti tai nivelreuma, jälkimmäinen puhkesi minulle 55+ ikäisenä.
Vierailija kirjoitti:
diabetes vaikuttaa jalkoihin. Varsinkin jos on huonossa tasapainossa ja sokerit korkealla.
Ahaa...
No voi vitsi. Mulla on kyllä siihen liittyen verikokeet ensi viikolla, että mahdollisesti joo voisi olla kyllä sitten tuota. Enpä ajatellutkaan.
Se on vielä häiritsevää kun oikeasti niissä ei ole tavallaan mitään vikaa vaan joku outo tunne vain ja olen miettinyt olenko harhaluuloinen.
Olen niin nuorikin vielä. Verensokerit oli kyllä korkeat viime vuonna mutta ei niin, että olisi vielä diabetesta, siinä rajoilla kuitenkin. Olen sittemmin laihtunut mutta en varmaan tarpeeksi.
Onneksi on kokeet sitten. Ap
Vierailija kirjoitti:
Takareidet ja pohkeet kireällä, kantapiikki (kalsiumkeräytymä kantelussa), jalkaholvin/kaaren ongelmat, plantaarifaskia tai kantapään pehmytkudoksen kato.
No joo, enemmänkin sellainen piikkimäinen tunne. Ensin oli toisessa jalassa välillä. Nyt kummassakin.
Ei tunnu mitään kunnon piikkiä mutta vähän sellainen pistävä tunne. Tätä on äärimmäisen hankala kuvailla. Hän noilla sinun luettelolla googlesta tietoa jos joku mätsäisi. Ap
Plantaarifaskiitti voi tarvita hoitoa verensokeriarvoista ja mahdollisesta diabeteslääkityksestä riippumatta.
Hyvät kengät ja hyvä hieroja aittavat jo paljon.
Itselläni on syylä kantapäässä. Se on siis nahan alla piilossa, mutta jalkahoitaja äkkäsi sen jollain konstilla ja kaivoi esiin. Nyt nahka on taas kasvanut syylän päälle ja kantapää on välillä melko kipeä.
Kipu voi kertoa ärsytyksestä tai tulehduksesta. Kengistä mahdollisesti. Liikutko liikaa myös. Entä vitamiinit ja lepo. Joku voi tarvita buranan melkein jos on kipeät kantapäät. Mitään reumaa ei suvussa varmaankaan ole tai diabetes.
Katso myös onko kuivat kantapäät tai kovettumia, suihku voi kuivattaa ja talvi.
diabetes vaikuttaa jalkoihin. Varsinkin jos on huonossa tasapainossa ja sokerit korkealla.