Joutuuko lahjakas lapsesi kannattelemaan heikommin pärjääviä oppilaita koulutöissä? Miten hän jaksaa?
Onko lapsesi laitettu ryhmään, jossa muut menestyvät heikommin? Joutuuko lapsesi tekemään ylimääräistä työtä ja ohjaamaan muita oppilaita ryhmässä? Miten lapsesi jaksaa? Saako lapsesi omalle tasolleen eriytettyä opetusta välillä?
Kommentit (8)
KYLLÄ.
Jatkuvasti rauhallinen fiksu tyttö pannaan adhd-jättipojan pariksi retkillä tai rauhoittamaan jotain levotonta pöytää tai opettamaan suomea ummikoille (suomi ei ole edes tyttöni eka äidinkieli mutta niin vaan hyväksikäytetään).
Lahjakas ei saa riittävästi haastetta ja tylsistyy, ei opi ponnistelemaan ja näkemään vaivaa.
Tällä hetkellä tytön opettaja on pitkällä sairauslomalla johtuen luokan häiriköiden aiheuttamasta uupumuksesta. Sijaisena on viime kevään ylioppilas, joka pelkää puolta oppilaistaan. Voisin kuvitella, että tämä vaikuttaa oppimiseen myös lahjakkailla.
Kannattelin vielä nuorena aikuisenakin ammattikorkeassa kaikki projektityöt arvokkaasti loppuun. Minua hämmensi kun osa suurin osa projekteissa mukana olleista opiskelijoista ei tehnyt yhtään mitään, ja silti saivat jatkaa normaalisti.
Valmistumisen jälkeen en päässyt työhaastatteluissa edes koetehtäviin asti, ja jäin työttömäksi työnhakijaksi. Olen hieman vakoillut näitä, jotka eivät tehneet koulussa projekteja, niin kaikki ovat lähes työllistyneet.
Kyllä. Sosiaalisesti kömpelölle lapselleni tämä on kuormittavaa.
Lapseni kävivät Sykin(pääsykokeilla sisään). Siellä loppui moinen kannattelu. Lahjakkaita lapsia koulu täynnä.
Hän on todennut oppivansa paremmin, kun saa selittää asioita muille.
Kouluissa on aika vähän hikkejä, hoita kiinnostaa puhua kouluasioista. Tiedon jäsentelyn tarpeen voi hoitaa niiden takapulpetin poikien kanssa. Kaikki hyötyvät.