Kuinka usein ostat uusia alusvaatteita?
Kommentit (17)
Miten uskalsit? Etkö pelkää syyhyä? Vai ostitko ehkä sellaisia suljetussa paketissa/nipussa olevia, joita ei voi sovittaa?
Silloin, kun vanhat on niin kulahtaneita ja reikäisiä, ettei kehtaa edes yksin ollessaan pitää.
Mulla on kalsareita ainoastaan 5-7, vaihtelee. Melko usein joutuu ostamaan kalsareita, kun ei niitä ole ikinä tuon enempää. Korkeintaan viikon jokaiselle päivälle. Joten niitä samoja kalsareita pestään paljon joka viikko.
Kohta tarvii ostaa uusia kun alkaa olemaan liian isot tuuletusaukot.
Kerran vuodessa laitan kalsarit ja sukat uusiksi.
Pitkiä kalsareita käytön sen verran vähän että niillä on pidempi käyttöikä.
En edes joka vuosi. Sitten kun näyttävät rumilta. Isompi erä tuli viimeksi ostettua, kun vaihdoin polyesteralkkarit puuvillaisiiin, joita saa pestä 60 asteessa. Ne pysyvät hygieenisempinä kuin tekokuituiset.
Olisi kiva uusia alusvaatteita useamminkin. Ehkäpä alankin tehdä niin. Kai sitä ihminen sentään uusia, kunnon alushousuja elämässä ansaitsee saada.
Vierailija kirjoitti:
Kerran vuodessa laitan kalsarit ja sukat uusiksi.
Pitkiä kalsareita käytön sen verran vähän että niillä on pidempi käyttöikä.
Oliko ihan vuodenaikakin tälle operaatiolle? Joulu? Kevät? Kesä?
Alushousuja ostan "jatkuvasti" eli kun silmiin osuu kivat tai on jokin tarjous. Rintaliivit vaativat suunnitelmallisuutta, kun ovat tunnetusti housuja haasteellisempi vaatekappale. Niitä hankin keskitetysti netistä viime vuonna seitsemät, ja nyt ei ole tarvetta ostaa uusia. Aluspaitoja ostan satunnaisesti, samaan tapaan kuin alushousuja, mutta paljon harvemmin.
Juuri heivasin kaikki vanhat menemään ja ostin super mukavia ja laadukkaita 7 pakettia joissa kaikissa 3 kpl, eli 21 kpl uusia ja oi vitsit, olisi pitänyt vaihtaa näihin mukaviin mutta silti kivannäköisiin jo aikoja sitten.. kaikki puuvillaa ja mustia, erittäin helppo pyykätessä
Silloin kun tarvin. En osta vaatteita, enkä mitään muutakaan vain siksi, että on kiva ostaa.
Silloin kun edelliset ovat rikki, eli en läheskään joka vuosi. Pikkuhousuja ehkä kerran viidessä vuodessa, rintaliivejä en koskaan.
Käytän puuvillaboksereita ja tilaan sellaisia 4kpl settejä useita vuodessa. Sama pätee sukkiin, tilasin just 8 paria uusia puuvillasukkia.
Teen itse myös alusvaatteeni. En osallistu ihmisoikeusrikkojien halpatyövoiman väärinkäyttöön.
Up