Tiet valtavia reikiä täynnä...miksi.
On syytetty suolaa , sadetta , pakkasta , autoja mutta tien päällystäjää ei ole syyttänyt kukaan ,.kuka idiootti siis tilaa asvaltin pinnan 3-6 cm joka on yhtä pelkkää isia kiveä ja minimi pikimäärä , ei tarvitse olla einstein tajutakseen että onneton asvaltin pinta on ainut syyllinen.
Kommentit (54)
Onko kunnalla katujen suhteen ilmoituskaavaketta netissä, palautepaikka yhteystietoineen tai kartalla ilmoituskohdat? Reikä on siksi että näkisi paremmin mitä maapallon toisella puolella tapahtuu. Ehkä se johtaa Floridaan.
Alkaa tulla tiet kuntoon kun firman pakut ajetaan kaikki vahingoissa noihin katumiinoihin.
Siinä taas varsinainen maanrakennusinsinööri ihmettelemässä. 😂
Ei asvaltin paksuus pärjää roudalle. Roudan syvyys voi olla Suomessa jopa 2 metriä. Maallamme ei ole varaa päällystää teitä niin paksulla kerroksella.
Jokaiselle autoilijalle valkoinen spray pullo mukaan autoon , montun pohja valkoiseksi ja iso punainen ympyrä katuvaginan ympäri sprayllä , ei pääse katuvastaava kertomaan ettei olla huomattu.
Korjausvelkaa on tuhansia kilometrejä. Nykyää rahoituksella ei päästä edes 0 tasoon vaan korjausvelka kasvaa kokoajan. Pienet korjaukset ei kestä ja ovat tilapäisiä.
No tehdään sitten tuon 4 cm sijaan 0.5 millillä jos sillä paksuudella ei ole mitään väliä , jätetään se pikikin pois kun on niin kallista......
Suomalaisten rahat on jaettu hyvesignaloivien poliitikkojen toimesta ympäri maailmaa.
Siinä on syy kaikkeen kurjuuteen.
Näyttää olevan säästökuuri teidenkin suhteen. Tervetuloa pahoinvointisuomeen.
Vierailija kirjoitti:
Ei asvaltin paksuus pärjää roudalle. Roudan syvyys voi olla Suomessa jopa 2 metriä. Maallamme ei ole varaa päällystää teitä niin paksulla kerroksella.
Kaiva, poika, kaiva vaan/
Routa ei lopu milloinkaan
Ollaan varmaan taas laskettu että 0 päästöautot ei kuluta teitä yhtään , fortumin uniper bisnesnerot päässy taas päätyjakkaralle..
Teiden kunnossapito on ollut retuperällä vuosikausia, kiitos kokkareiden pihistelyn. Tehty vaan paikkauskorjauksia eikä ne kestä kuin hetken.
Samaa ihmettelin tänään. Tiet ovat kuin reikäjuustoa.
Koko suomi on valmis sotaan , tiet on jo valmiiksi reikiä täynnä ja kassa on täynnä velkalippuja.
Jaettavana vaan lisää veroja ja kurjuutta.
Eiköhän lähetetä italiaan ja kreikkaan pari miljardia että voivat päällystää omat pinnat tiestöllä kuparilla ,
Kohta alan itekin lojumaan itäkesluksessa. , jätän veronmaksun viisaammille.
Vierailija kirjoitti:
Suomalaisten rahat on jaettu hyvesignaloivien poliitikkojen toimesta ympäri maailmaa.
Siinä on syy kaikkeen kurjuuteen.
Afrikassa on parempi tieverkosto kuin Suomessa.
Vierailija kirjoitti:
Ollaan varmaan taas laskettu että 0 päästöautot ei kuluta teitä yhtään , fortumin uniper bisnesnerot päässy taas päätyjakkaralle..
Puhumattakaan esmes virolaisista tai latvialaisista autoista. Täällä kyllä loisitaan muualle rekisteröidyillä autoilla ja kulutetaan teitä.
Ihan täyttä pelleilyä tämä tien reikien paikkailtu. Lapiolla laitetaan soran ja pien sekoitetta jäiseen reikään. Pikkuisen tampataan päältä ja sillä selvä. Laskutetaan kuntaa ja sama homma ensi kuussa uudestaan.
Yhtymäkohdasta alkaa vauriot monessa paikassa , koska kylmänä valetaan puoliskot yhteen ja siitäkin saumasta puuttuu kokonaan yhdys piki.
Suomessa karyellit päättää miten paksaa tehdään ja kalleimpaan kustannukseen