Nämä valtavat lumimäärät pitäisi lumenkaatopaikoille kuskaamisen sijasta hyödyntää energiantuotannossa
Eikö olisi lumenkaatopaikoille kuskaamisen sijasta paljon fiksumpaa rakentaa jonkinlainen höyryvoimalaitos, johon lunta voisi kuskata valtavaan painekattilaan? Siellä lumi sulaisi ja höyrystyisi vedeksi, ja sitten se tuottaisi sähkögeneraattoria pyörittämällä sähköä yhteiskunnalle. Tuo olisi myös ympäristöteko, kun lumen sulattamisen yhteydessä siitä saataisiin eroteltua kaikki roskat ja epäpuhtaudet. Lumenkaatopaikoilla lumien sulettua jäävät kuitenkin kaikki roskat sinne ympäristöön.
Höyrykattilahan on siitä kiva, ettei se ole turhan kranttu siitä, vaikka vesi ei olisikaan aivan puhdasta. Se ei ole myöskään kranttu kuumennusmenetelmän suhteen, sitä kun voidaan kuumentaa vaikka jätteitä polttamalla.
Kommentit (24)
Ja joku on vielä antanut yläpeukkua ap:lle :D
🙄😶🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄🙄
Joo, muutetaan jää vain höyryksi, just like that
Vierailija kirjoitti:
Muuten hyvä, mutta aika heikko hyötysuhde taitaa olla tuollaisessa "kattilassa"
Varmasti silti parempi, kuin lumenkaatopaikkojen hyötysuhde.
Ei huono idea. Mutta kun asiantuntijat laskevat palkonko energiaa kuluu lumen lämmittämiseen verrattuna vaikka järviveteen niin se hanke kaatuu jo siihen.
Juuri näin. EU:lla on varmasti joku tukiohjelma jäiden poltteluun.
Kuikahan paljon kuluu energiaa lumen sulattamiseen? Mahtaakohan kattilan tuotto riittääkään...?
Mulla on parempi idea: keväällä kun lumi sulaa, sulamisvedet ohjataan pyörittämään sähkögeneraattoria.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Muuten hyvä, mutta aika heikko hyötysuhde taitaa olla tuollaisessa "kattilassa"
Varmasti silti parempi, kuin lumenkaatopaikkojen hyötysuhde.
Tee sitten joku konkreettinen laskelma. Tuo "höyry" jää niin vähäiseksi, ettei tuolla systeemillä taida paljon energiaa pystyä tuottamaan. Muista, että investointi myös maksaa.
Vierailija kirjoitti:
Ja joku on vielä antanut yläpeukkua ap:lle :D
Mua ainakin nauratti ja aloitus sai hyvälle mielelle. Siksi yläpeukkua.
Lumen voisi kärrätä ydinvoimaloiden lauhdutusaltaisiin. Lumi sulaa ja reaktori viilenee.
Se ei ole pelkkää lunta. Se on jäätä, soraa, roskia, hiekkaa, lasia, kökköä, autojen saasteita ja ihmisten sotkuja, ehkä koirien jätöksiä.
Tuulivoimaloihin voisi asentaa moottorin, joka pyörittäisi rupelia silloin kun ei tuule, saisi silloinkin virtaa.
Ne lumet voisi kuskata Haltitunturin huipulle, koska se on Suomen korkein kohta. Sulaessaan vedeksi se pyörittäisi Suomen matalimpaan kohtaan Hankoon laitettua turbiinia. Ei tarvittaisi enää yhtään uutta ydinvoimalaa.
Vierailija kirjoitti:
Mulla on parempi idea: keväällä kun lumi sulaa, sulamisvedet ohjataan pyörittämään sähkögeneraattoria.
Lunta tulee suuremmissa kaupungeissa ehkä noin 500'000 lavakuutiometriä lumenkaatopaikoille ja vedeksi muutettuna se on ehkä 300'000m3 eli 300 miljoonaa litraa. Tuollainen vesimäärä virtaa 300mm putken läpi 1% kaadolla noin 35 vuorokaudessa, niin ei mitään kovin suurta voimalaa saa pyörimään tuollaisella vesimäärällä ja ei ole kovin kannattavaa sekään, että vesivoimala kävisi mitättömällä teholla vain hieman yli kuukauden.
Lumet sulavat huomattavan hitaasti, vaikka olisi kyseessä todella suuri lumenkaatopaikka, niin lunta sulaa maksimissaan ehkä 2000 kuutiota vuorokaudessa, joka on vedeksi muutettuna maksimissaan 1600 kuutiota eli 1,6 miljoonaa litraa vettä ja virtaama lumenkaatopaikoilta on läpi vuorokauden melko tasainen - toki yöpakkaset voivat vaikuttaa. Tuollaiselle vesimäärälle ja virtaamalle riittää 160mm putki. Joten ei lumenkaatopaikan sulamisvesistä saa energiaa, ainakaan mistä olisi mitään hyötyä.
Täällä lapissa aurinko plussakeleineen sulattaa lumet,kulut nolla euroa.
Jäiden polttaminen on jo tuttua, mikseipä aleta höyryttää lunta. Mutta olis parempi kehittää joku kotitalouslaite siihen tarkoitukseen, jäis pois tuo lumien kuskaaminen, kun kaikki hakis kilpaa lunta kotipihaltaan ja kaduilta.
Vierailija kirjoitti:
Tuulivoimaloihin voisi asentaa moottorin, joka pyörittäisi rupelia silloin kun ei tuule, saisi silloinkin virtaa.
Lisäksi tuulivoimalan siipiin voisi asentaa sellaisia kuppeja, joihin laitetaan lunta, lumen paino saisi siivet pyörimään jolloin voitaisi tuottaa sähköä.
Tuohon tarkoitukseen on paljon helpompi ottaa vaikka järvivettä, joka on pohjan lähellä jopa 8 asteista.
Muuten hyvä, mutta aika heikko hyötysuhde taitaa olla tuollaisessa "kattilassa"