Suomalaisista lapsista 80% saa yli maksimisaantisuosituksen sokeria. Sitä tulisi olla alle 10e% ruoasta. Mistä johtuu?
Suomalaisista lapsista suurin osa saa lisättyä sokeria yli suositellun maksimisaannin.
Sokeria saadaan mm mehuista, muroista, sokeroiduista jogurteista, siirapilla tai sokerilla leivotuista leivistä, karkeista, jäätelöstä ja vanukkaista. Yksittäinen pillimehu voi täyttää ison osan maksimisaannista.
Mistä uskot tulosten johtuvan? Onko kehitys huolestuttava?
Kommentit (31)
Vanhemmat eivät osaa kasvattaa lapsiaan.
Vierailija kirjoitti:
Vanhemmat eivät osaa kasvattaa lapsiaan.
Onko aikuiset yhtään sen parempia? Suurin osa aikuisista on myös ylipainoisia. Sekä lapsettomat että perheelliset.
No jugurtteja ihmiset ainakin ostavat ihan hirveästi.
Elintarvikkeissa on paljon ns. piilosokeria.
päivittäinen kiintiö voi olla niin alhainen että jo tavallisesta ruokavaliosta voi tulla riittävästi sokeria.
Vierailija kirjoitti:
No jugurtteja ihmiset ainakin ostavat ihan hirveästi.
Ja sitten se maustettu (ja sokeroitu) jugurtti syödään jonkun myslin kanssa ja huuhdotaan alas mehulasillisella ja kuvitellaan sen olevan joku terveellinen aamupala...
Helpot ruoat lisäävät sokerinsaantia. Lapsille syötetään aamiaismuroja ja myslejä tai granoloita, joissa on jäätäviä määriä sokeria. Siihen päälle jugurtit, mehut, vanukkaat, karkkipäivät, suklaavanukkaat. Kaakaot, pullat, letut, kääretortut ja muut mässyt päälle.
Piilosokeria voi tulla yllättävän paljon. Osa leivistä on leivottu siirapin kanssa, esimerkiksi monet rieskat on leivottu siirappiin. Pillimehuista tulee todella paljon sokeria. Lapsille markkinoidut jogurtit myös sisältää paljon sokeria.
siihen päälle karkit ja muut
Olen kuullut, että amerikassa kaikissa ruoissa on sokeria. Tämä on tulossa suomeen. Sokeri vaikuttaa makuun ja tekee tuotteesta paremman makuista. Onhan tuo sokeri terveellisempää kuin ne makeutusaineet. Sokeriveron vuoksi hinnat nousevat.
Jogurttina voi käyttää ihan tavallista maustamatonta jogurttia tai vaikka maustamatonta ab-jogurttia ja leiväksi valita vähäsokerisen leivän.
Janojuomaksi vettä.
Syynä on päiväkoti: suurin osa lapsista on päiväkodissa ja syö siellä, kotona aterioidaan vain päivällinen. Liika sokeri on päiväkodissa normisettiä, lähes kaikessa ruuassa on lisättyä sokeria ja se todella näkyy lapsissa. Ulkoliikunta ei onnistu, koska haalari+kurahaalari -yhdistelmä estää tehokkaasti kunnon liikunnan.
Se on tämä nykypäivän välipala ja napostrlukulttuuri.
Todella harmillista, että jo lapset ovat sokerikoukussa. Omani mukaan lukien.
Aikuisilla paukkuu ihan varmasti myös sokerinsaantirajat. Samoin kuin ruutuajat ja liikkumattomuus on ongelma.
Markkinamiehet ovat tarkoin miettineet ja suunnitelleet kaiken. Ei ole kyse kenenkään lastenkasvatustaidoista.
Vierailija kirjoitti:
No jugurtteja ihmiset ainakin ostavat ihan hirveästi.
Meillä 5v syö paljon jogurttia marjoilla, mutta ei juo lainkaan mehuja tai limsoja.
Nämä 20% jotka pysyy suosituksissa, on varmaan suurilta osin vauvoja ja alle 3-vuotiaita.
Vierailija kirjoitti:
Syynä on päiväkoti: suurin osa lapsista on päiväkodissa ja syö siellä, kotona aterioidaan vain päivällinen. Liika sokeri on päiväkodissa normisettiä, lähes kaikessa ruuassa on lisättyä sokeria ja se todella näkyy lapsissa. Ulkoliikunta ei onnistu, koska haalari+kurahaalari -yhdistelmä estää tehokkaasti kunnon liikunnan.
Ei ole näin.
Kotona syödyt makeat jogurtit, välipaloina annetut mehut ja vanukkaat, makea aamupalaleipä ja makea mysli ja karkit on ne mistä menee yli.
Päiväkodin puurot, pastavuoat ja juurespalat ei tuota aiheuta.
Vähemmän koulutetut äidit ovat lihavampia ja samaa tehdään myös lapsille. Jopa 5-vuotiailta löytäneet lääkärit rasvamaksaa. Ja syynä on vain lihavuus, ja sen syynä luultavasti sokerin syönti jogurteissa, limsoissa, jäätelössä karkeissa, mehuissa jne jne.
Lähes jokainen äiti kylllä päättää, että meidän lapsi syö terveellisesti, mutta jotenkin se usein ei kuitenkaan toimi käytännössä. Sellainen vaatisi vaivannäköä.
Monessa kaupassa karkkihylly on todella pitkä. Kyllä kysyntääkin siis on. Joku niitä ostaa.
Ehdottomasti huolestuttavaa.
Mehut saisi jättää lapsilta pois.