Onko uskottava jumppaohjaaja sellainen, joka on kokoa 56-60?
Siis kyseessä nyt kouluikäisten lasten jumpan ohjaaja, mutta kuitenkin.. Minusta pitäisi tulla sellainen fiilis ohjaajasta, että "tätä lajia kun harrastaa, niin voi tulla tällaiseksi kuin minä, ohjaaja olen.." Ja nythän tuo pelottaa suorastaan. =0)
Kommentit (10)
lasten kynnys tulla jumpparyhmään voi olla pienempi jos siellä on epätäydellinen ohjaaja johon he voivat samastua kuin jos ohjaaja on joku anorektinen tikku supermallin mitoissa.
jos ohjaajan otsassa ei lue, että olen sairas.
Heille liikkuminen on ja pitääkin olla mukava, tavallinen asia eikä mitenkään terveyden ja ulkonäön edistämistä.
Joku yläastelainen osaa ajatella ulkonäköpaineita jo paljonkin. Kuuluu ikään ja jolleivät he elä ihan umpiossa niin niitä tuuppaa ympäröivästä kulttuuristakin joka tuutista. Näin pääset bikinikuntoon, terveellistä laihdutusruokaa, suomalaiset lapset ovat maailman lihavimpia, liikuntaa pitää lisätä pälä pälä
Heille liikkuminen on ja pitääkin olla mukava, tavallinen asia eikä mitenkään terveyden ja ulkonäön edistämistä.
et voi tietää jos ohjaajalla on tosiaan jokin sairaus/lääkitys joka tuo lisäkiloja. Eikä se että on "rehevämpi" tee kenestäkään jumppaohjaajasta huonompaa. Joskus rehevämmillä voi olla parempi lihaskunto kuin tikkulaihoilla. Tuttuni on myös isompaa kaliberia ja on muuten tanssinope- ja hyvä sellainen :)
Mun mielestä on vaan hyvä jos lapset näkee muutakin kuin stereotypioita eli et tanssin tai jumppaopet on aina hoikkia jne.opettaa suvaitsevuutta.
Erittäin terveellinen malli lapsille. Ylipainoinen, mutta silti liikunnallinen, näitä lisää!
Eikä hautaudu kotiin häpeämään itseään kuten minä... Olen nähnyt isomahaisen miehen ohjaamass joogaa. Näky oli kieltämättä koominen, mutta ei voinut kuin ihmetellä ja kunnioittaa, kuinka taipuu mitä ihmeellisimpiin asentoihin:)
Ennenkuin me aikuiset opetamme ne "oikeat ajatukset". Jos jumppaohjaaja punnertaa oikealla asenteella ja toimintaa vankasti ohjaten, ei ole mitään uskottavuusongelmaa, päinvastoin - liikunta ja liikunnan ilo kuuluu kaikille!
Jazz-tanssiopettajani yliopistolla (ei Suomessa) oli ylipainoinen, suoraan sanottuna läski. Hän oli kuitenkin hyvässä fyysisessä kunnossa, ei puuskuttanut ym. eikä opetuksessa ollut moitteen sijaa. Hän totesikin, että vaikka hän tykkää juustokakusta, on hänellä läskin alla kuitenkin vatsalihakset rautaa. Ensiyllätyksen jälkeen asia ei vaikuttanut yhtään mihinkään, eli opettaja oli uskottava. Huonokuntoinen jumppaohjaaja ei sen sijaan olisi uskottava.
vaikka he kuinka jumppaisivat ja terveellisesti söisivät.