6 vee ja vaipoissa!
Naapurin kuusi vuotias pojan naskali paskoo aika ajoin housuunsa pihamaalla leikkiessään. huvittaa kun isänsä "keventää" asiaa että "ei se poika aina ehi veskiin, ja tunnista merkkejä..." Vaipoista se pääsi vasta 4,5 vuotiaana...Naurattaahan se jo muitakin mukuloita kun alkaa se itku "Iti, mulla lurahti taas kakkaa pöksyyn!" ja itkua riittää...Naapuriporukassa olemme ristineet tämän akateemisen perheen hauskalla lempinimella "Paskahousuperhe." Voi hemmeti mitä tyyppejä maailmassa onkaan!
Kommentit (15)
Meepä ap itseesi ja mieti juttua. Suututtaa sun kaltaiset ihmiset!
Tuo viimeinen lause, se on se joka kuvailee sinua ja naapurustoasi. Oksettavia olette.
Yritä sinä olla aikuinen ja olla nauramatta tilanteelle. Säälittävää tuollainen nimittely ja nauraminen - vai provoko olit...
Hyvää jatkoa teille ja hellässä huomassa, hyvässä opissa kasvaville lapsillenne:)
naurettava olet itse. lapsella voi olla jokin sairaus tai elimistössä jotakin vikaa... se on susta hauskaa?
että syynä voi olla elimelliset vauriot esim. selkäytimessä, erilaiset toimenpiteet/leikkaukset tai sikiön kehitysaikana tapahtuneet seikat?
Joo ei ole normaalia, mutta tuo nyt tuskin on enää vanhempien viitsimisestä kiinni...
Jos naperolla olis vaikka epilepsia ja saisi kohtauksia pihalla, niin pilkkaisitko siitäkin ja halveksuisit vanhempia, jotka eivät saa kauheeta tenavaansa kuriin, kun sen kohtaukset pelottaa muita kersoja tai jotain vastaavaa? komentamallahan nekin varmaan loppuis...
kieli poskessa keksitty provo. Ei tästä viitsi edes ärsyyntyä. Ensi kerralla, ap, keksit jotain vähän parempaa jos kerrat provoilemaan ryhdyt, eikös?
5 lapsesta yhdellä oli vaikeuksia kakkaamisen kanssa. Siitä seurasi sen pidättäminen. Vielä 5-6 vuotiaana saattoi tulla pöksyyn, kun oli päiväkausia sitä pidättänyt. Pikkuhiljaa, kun lapsi kasvoi, tilanne helpotti. Kouluun mennessä oli asiat jo ihan hyvin. Että ei ne aina niin yksinkertaisia ole. Jokainen on yksilö, ja kehittyy omaa tahtiaan.
että on olemassa joitakin sairauksia, jotka aiheuttavat pidätyskyvyttömyyttä. Se on kelju juttu etenkin lasten kohdalla, sosiaalinen elämä menee helposti täysin nollille.
Pistän kuitenkin toivoni siihen että tämä avaus oli provo. Olihan se?
Harmittaako ap:ta jotenkin erikoisesti naapuriperheen akateemisuus vai miksi se piti mainita erikseen?
Vois olla meidänkin poika kyseessä. Hän on ulospäin ihan normaali lapsi mutta alapään lihaksistossa on vikaa. Vahinkoja kävi vielä koulussakin ja aina oli varahousut repussa mukana.
Hänen pitää edelleenkin olla tosi tarkkana, jos vaikka keskittyy peliin tms. saattaa unohtaa tarkkailla vessahätää ja vahinko on valmis.
Vaikeaa on pojalle ja häpeää asiaa suunnattomasti.
Mitään muuta ei ole asialle tehtävissä, kuin että lapsi itse oppii tarkkailemaan kehon merkkejä, kun ei yksinkertaisesti ole tuntoa virtsarakossa ja suolessa. Kun rakko on täynnä, se tyhjenee, pidättää ei voi.
ja lapsi saattaa tuhria ulosteella. Silloin löysää ulostetta saattaa valua housuun lapsen huomaamatta.
Ja te, aikuiset ihmiset, pidätte sitä " akateemisten vanhempien " syynä? Minä en ikinä kehtaisi kertoa kenellekään jos olisin noin sydämetön ja tyhmä.
ja lapsi saattaa tuhria ulosteella. Silloin löysää ulostetta saattaa valua housuun lapsen huomaamatta.
Ja te, aikuiset ihmiset, pidätte sitä " akateemisten vanhempien " syynä? Minä en ikinä kehtaisi kertoa kenellekään jos olisin noin sydämetön ja tyhmä.
omasta kouluttamattomuudestaan ja siksi mikä tahansa ikävä juttu jollekin akateemisen koulutuksen saanelle, on tosi suuri voitto ap:lle.
Inhottavaa todellakin, mut meitä on niin moneen lähtöön...
Oma 5,5-vuotias on kärsinyt kroonisesta ummetuksesta ja sen seurauksena kakkavahinkoja ajoittain sattui. Kiva kuulla että se on jonkun mielestä huvittavaa tai vanhempien avuttomuutta. 2 vuotta mekin yritettiin vaikka ja mitä. Nyt vasta saatu apua erikoissairaanhoidon kautta ja lapselle kunnon hoito-ohjeet ja laksatiivit, joiden seurauksena kakka tulee nyt 5-6x/vko (ennen max 1x/vko), mutta niin livakasti, että vahinkoja saattaa edelleen tulla, etenkin jos kakkahätä tulee esim juuri pihalla. Lähimpien kavereiden vanhemmille olen kertonut ja päiväkodin henkiläkunnalle, mutten muuten pidä tarpeellisena raportoida fiksun ja muuten oikein reippaan pojan masuasioista muille.
Jotta naura vaan ja nimittele selän takana jos se sinua huvittaa. Ikävä ja pikkusieluinen ihminen olet.