Päiväkotiin keikkalaiseksi, miten varustautua?
Olen menossa keikkailemaan päiväkotiin ja kysyisinkin nyt kokeneemmilta minkä tyyppiset ulkoiluvaatteet olisi käytännöllisimmät? Pysyyköhän siellä vaihtamaan sisähousut toppahousuihin vai olisiko parempi vain vetäistä tuulihousut sisähousujen päälle? Tuleeko mieleen jotain muuta mitä keikkalaisen olisi hyvä tietää.
Kommentit (6)
Aika vähän on aikaa säätää ulkovaatteiden kanssa eli ulkohousut sisähousujen päälle vaan. Oli ne sitten toppa- tai tuulihousut. Kerrospukeutuminen muutenkin paras. Sisäkengät tai -tossut on hyvät: ei kastu sukat tai liukastu. Pitkä pinna ja rauhallisuus ovat tärkeitä 😊
Kiitos vastauksesta. :) Täytyypi ottaa myös sisäkengät messiin.
Vastamelukuulokkeet, viiltosuojahanskat kyynerpäihin asti, ja rokotukset tulee olla kunnossa. Samoin kotiapteekissa pitää olla lääkkeet syyhyä, täitä, kirppuja jne. vastaan, muutama epipen ja kyypakkaus, ja runsaasti käsidesiä jne. desinfiointiainetta, esim. isopropanolia nesteenä ja suihkepullossa.
yst.terv.nimim. "Kokenut kaikki tietää"
Valitettavasti yleensä sijaisija syrjitään Suomessa.
Älä anna heidän tehdä sitä, vaan näytä heille kaapin paikka ihan heti, niin he kunnioittavat sinua.
En nyt tarkoita ilkeyttä yms, vaan ole topakan lempeä, jonka yli ei kävellä.
Vierailija kirjoitti:
Valitettavasti yleensä sijaisija syrjitään Suomessa.
Älä anna heidän tehdä sitä, vaan näytä heille kaapin paikka ihan heti, niin he kunnioittavat sinua.
En nyt tarkoita ilkeyttä yms, vaan ole topakan lempeä, jonka yli ei kävellä.
Miksi sijaisia syrjitään? Luulisi vakityöntekijän olevan iloisia, että sijainen tulee jakamaan työkuormaa.
Korvatulpat.