Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Masentuneen yksinäisen joulu

Vierailija
22.12.2023 |

Olen yrittänyt parhaani: joulukuusi ja valot on laitettu, kynttilöitä polttelen iltaisin ja tonttujakin on koristeena. Olen hommannut kinkun, bataattivuokaa (muista laatikoista en pidä), rosollitarvikkeet, kastiketarvikkeet ja graavilohen laitan huomenna tekeytymään. Sienisalaattiakin on. Leivoin juuri saaristolaisleipää valmisjauhoseoksesta, tarvi vaan veden ja hiivan lisätä. Rieskaa on pakasteessa. Haudutan huomenna riisipuuroa moneksi päiväksi uunissa ennen kinkun paistamista. Nämä kaikki sain hankittua pienestä työkyvyttömyyseläkkeen tuista. Joulumieltä ei tänä jouluna jostain syystä vaan ole. Minulla on vaikea masennus ja yleistynyt ahdistuneisuushäiriö, en halua tuppautua minnekään sukujuhliin. Onko palstalla muitakin, joiden jouluun ei tänä vuonna kuulu sukujoulu tai lapsia? 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
22.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vietä rauhallinen joulu tonttujen kanssa, ne pitää sinulle seuraa

Vierailija
2/5 |
22.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olet saanut paljon puuhattua kotona masennuksesta huolimatta, onnittele itseäsi! Minäkin onnittelen. :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
22.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muista että aina voi soittaa kriisipuhelimeen 

Vierailija
4/5 |
22.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vietin leskeytymisen jälkeen kuusi joulua yksin. 

Tein itseni näköisen joulun, varastin kuusen ja laitoin ihania lempijouluruokiani. Tein kuten ennenkin joulun aikana olin tehnyt ja oli oikein hyviä jouluja.

Toki jos on masennusta, voi vaatia vähän enemmän eforttia päästä joulutunnelmaan.

Mutta itse päätin nauttia joulusta ja onnistuin.

Vierailija
5/5 |
22.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulkoilmaelämästä apua masikseen? Voi kun nyt olisi tilaisuus lähteä jouluöiden ulkoilmatreffeille kanssani katsomaan tähtitaivasta tai taivaalta putoavaa räntää. Ehdottomia edellytyksinä on että on naispuolinen ja sinkku. Lisäksi tulee hyväksyä ettei treffipaikalla ole paljon joulusysteemeitä. Naisella pitää olla kunnon ulkoilukamat ja mielellään sukset. Muutoin umpihankimarssimme pitkävartisissa kengissä tai saappaissa metsän poikki treffipaikalle pitämään nuotiota, kahvittelemaan ja grillaamaan notskilla. M-56

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi yksi