Työtodistus
Pyysin expomolta työtodistusta, työt loppui jo lokakuussa. Viimein teki, muttei siinä ole kuin aika, paikka ja nimike, muttei tehtäviä tai muutakaan. Arvostelua en olis halunnutkaan, haukkuisi vain.
Kommentit (7)
Voit pyytää työtodistukseen myös kuvauksen työtehtävistä. Et kuitenkaan itse sitä työtodistusta kirjoita vaan työnantaja, siinäkin tapauksessa että pyydät kuvauksen.
Työnantaja ei saa haukkua työntekijää työtodistuksessa, mutta se ei tarjoita että pitäisi kehua.
Kyllä me työnantajat osataan työtodistuksista lukea myös ne rivit mitä ei ole kirjoitettu
Ei siinä tuon enempää tarvitse olla, jos työntekijä ei pyydä. Työtodistukseenhan ei saa kirjoittaa negatiivisia asioita, eikä arvosteluja saisi kirjoittaa ilman työntekijän pyyntöä.
Eikö ole parempi, että voit nyt itse kertoa
Työtehtävät saisi varmaan pyydettäessä, samoin arvio täytyy pyytää erikseen. Ei mullakaan ole kun se nimike miltei kaikissa työtodistuksissa. Päättymisen syy on myös hyvä mainita eli jos tehtävä oli esim. määräaikainen.
Kyllä hän ne työtehtävät tietää, niistä muistutettiin työntekijöille vähintään kerran viikossa! On vain niin laiska itse ettei tee mitään ylimääräistä kuin pakolla. Huono ilmapiiri saikin minut vaihtamaan työpaikkaa..
Vierailija
Kyllä me työnantajat osataan työtodistuksista lukea myös ne rivit mitä ei ole kirjoitettu
Olen eri, mutta sanoppa työnantajana, miten pomoni tietää että olen sinkku eikä minulla ole lapsia? Muutin työn perässä tähän minulle tuntemattomaan kaupunkiin syksyllä, työpaikka toisessa kaupungissa. Kellekään en ole kertonut perhe-elämästäni. Enimmäkseen olen etätöissä omakotitalossa maalla, naapureita en juuri näe kun ovat kaukana. Pääsettekö tarkistamaan näitä asioita jostain?
Jäi kesken kun piti nousta bussista... Niin eikö työtodistus ole pakollinen ja eikö siinä pidä olla tarkemmat tiedot?