En jaksa puhua kokoajan kaverin kanssa puhelimessa!! Mitä teen?
Mä en nyt oikee miten tähän pitäisi suhtautua.
Avaan tilannetta sen verran, että kaveri on todella ahdistunut.
Hän soittelee minulle 1-5 kertaa päivässä ja yksi puhelu venyy yleensä 20-40 minuuttiin.
Pidän hänestä kyllä ja tykkään nähdä häntä, mutta en jaksa puhua kokoajan puhelimessa.
Hän ei myöskään pahemmin kysele minun kuulumisia vaan purkaa vain omia asioitaan minulle.
Olen varmaan liian kiltti, mutta en saa sanottua hänelle, en halua loukata häntä, mutta tuo puhelimessa puhuminen alkaa olla jo ihan fyysisesti raskasta (käsi väsyy), henkisyydestä puhumattakaan.
Koen, että olen julma, kun en jaksa puhua, minulla itselläkin omat huoleni ja kaverin huolet ja ahdistukset vain jatkuvat...
Hän myös haluaa puhua paljon kaikenlaista yleistä smaltalkkia ja itse en ole ollenkaan sellainen, en yleensäkään soittele juuri kenellekään.
Kommentit (21)
No vastaa silloin, kun sinulle sopii. Et ole mikään päivystävä kriisilinja joten on ihan ok, että haluat omaa aikaa.
Siivoajan kaverin jutut on paljon parempia kuin kokoajan kaverilla. MOT
Et vastaa niihin puheluihin paitsi korkeintaan kerran päivässä ja ilmoitat puhelun alussa, että sinulla on x minuuttia aikaa. Ja todella lopetat puhelun kun aika on loppunut. "täytyy lopettaa, hei hei!" vaikka kesken lauseen.
No. Mä teen niin että mulla on puhelin kaiuttimella, samalla pelaan omia juttuja ja annan höpistä. Joskus sanon ai tai ei kai ihan totta voiko silleen tehdä ym muuta potaskaa!
Sitten et vastaa kuin yhteen puheluun! Olit pyykillä, kävelyllä kaupassa, luit, katoit telkkaria...ei aina tarvii vastata!
Kyllä se siitä!
Kunhan muka kuuntelet, niin mä teen, ei se koskaan kysy vanhoista mitään!
Laittaisin kajarin päälle ja tekisin omia hommiani silloin kun vastaan.
Jos käsi väsyy niin hanki kuulokkeet tai käytä kaiutinta.
Mutta oikeasti, älä vastaa. Laita vaikka viestiä että ei ny millään ehi.
Älä vastaa. Jos vastaat, keskeytä puhelu sanomalla että tuli menoa, keksit kyllä jotain. Kysy kaverilta suoraan, onko harkinnut ammattiapua huoliinsa. Inhottavaa että käyttöä sinua noin.
Vierailija kirjoitti:
Laittaisin kajarin päälle ja tekisin omia hommiani silloin kun vastaan.
Ei ei ei. Miksi annatte rajattomien ihmisten määrätä mitä saatte kuunnella??
Itse lopetan puhelun aina sanomalla että nyt on mentävä isolle asialle ja tehosteeksi pierasen
Ihan sairasta. Todellakin olet liian kiltti.
Kokoajan kaveri? Mitä se kokoaja kokoaa?
Teillä molemmilla on vakava rajattomuusongelma, käänteisenä vaan. Toinen mieletön ripustautuva energiasyöppö ja toinen niin konfliktinpelkoinen miellyttäjä että omakin mielenterveys kärsii.
Jaksaisin korkeintaan 5 minuuttia per vuosi kestohölötystä. On todella kevyt olla ku nkarsin tällaiset tapaukset elämästäni. Tässä maassa ei tarvitse olal tekemisissä kenenkään kanssa, jos ei halua. Se on ihmisoikeus perustuslaissa. Olen ihan varma ettet ole ainoa jolle soittelee, eli sillä on jokin vakavampi ongelma mielenterveydessä. Laitat tylysti estoon.
Jos sitä ei kiinnosta yhtään sun asiat, niin ei tuollainen ystävyys ole oikeaa ystävyyttä.
Me ei parhaan kaverin kanssa puhuta ikinä puhelimessa ja hyvin toimii 😂
N31
En vastaa näihin. Jossain vaiheessa laitan viestin, että olen töissä.
Sanot, että sori en ehdi nyt puhumaan ja soitat paremmalla ajalla takaisin vaikka seuraavana päivänä.
Sama juttu, puolentoista tunnin vuodatuksia ihmisistä ja töistä, joita en tunne. Lisänä monipolvinen puhetapa eli asiaan pääsy kestää ja kestää.
Ellen ole mukavasti nojatuolissani, niin kaiuttimelle ja teen kaikkea, laitan ruokaa, käyn suihkussa, vaihdan vaatteita, puuhastelen. Väliin tosiaan muutama ahaa ja joo, niin juttu jatkuu. Onneksi on niin kiireinen, ettei usein soita.
Minun kuulumisia saattaa kysyä. Voisin niistäkin kertoa laveasti, mutta enpä viitsi. Totesi kerran, että halvempaa soittaa minulle, kun mennä terapeutille! En tykännyt, jokin juttu meni uniin saakka.
Mitä itse tekisitte jos ensin kuuntelisitte ja puhuisitte, jossain kohtaa alat väsyä, mutta jatkat kohteliaisuuttasi.
Jossain kohtaan sanon sitten, että nyt on lähdettävä muihin hommiin, joka on myös ihan totta. No kaveri meinaa vielä jatkaa, mutta pääsen lopulta.
Jonkun tovin kuluttua soittaa taas uudelleen...
Ei tule loppua. En aina vastaa, toisinaan en kuule toisinaan en jaksa, kaveri soittaa uudelleen myöhemmin.
Sanoisitko jo suoraan?
Ap
Ihan älytöntä. Menee yli eikä tarvitse sietää. Et ole mikään terapeutti tai auttava linja.
Yksi noin puolen tunnin mittainen puhelu on ehdoton maksimi. En jo häiriköintiä vaatia toista ihmistä puhumaan tuntitolkulla puhelimeen.