X jätti korkeakoulun kesken ja jäi vapaaehtoisesti työttömäksi.
Ei keskustella haastattelusta henkilöstä itsestään jotta tätä keskustelua ei poisteta!
Mitä mieltä olet tämän kaltaisesta ajattelutavasta? Googlaa otsikko, kyseessä Iltasanomien artikkeli.
Kommentit (29)
Kaikkeen turhaan sitä omat verorahat meneekin.
Miksi SAK lakkoilee jos tässä maassa tällainenkin on mahdollista.
Työttömien hoivaaminen on mennyt liian pitkälle. Ihmiset eivät enää edes halua töihin.
Toivottavasti tukileikkuri osuu tähän haahuiliaan reippaasti. Ei kiinnosta paapoa loisia.
Ymmärrän sen että ei kiinnosta huonolla palkalla tehdä töitä sata lasissa.. mutta töitä voi tehdä myös rennoin ottein, eikä siitä potkuja saa :-) Itse olen isossa firmassa töissä ja teen varmaan 70% siitä mikä on asetettu minulle tavoitteeksi, eikä kukaan valita. Ja jaksan töiden jälkeen touhuta muutakin! Silloin en varmasti jaksaisi jos antaisin itsestäni 110%.
Paljon puhui oikeuksistaan yhteiskunnassa, vähän velvollisuuksistaan.
Minä kyllä menisin töihin enkä ole vapaaehtoisesti työtön. Mutta työtön olen.
t. 60-vuotias
Vierailija kirjoitti:
Minä kyllä menisin töihin enkä ole vapaaehtoisesti työtön. Mutta työtön olen.
t. 60-vuotias
Ehkä nirsoilet?
Vierailija kirjoitti:
Toivottavasti tukileikkuri osuu tähän haahuiliaan reippaasti. Ei kiinnosta paapoa loisia.
On kuule osunut jo. Tuet loppuivat kun alkoi kirjoittamaan kirjaa.
sulla taita olla vtusti ongelmia noiden asiaa kiertävien aloitustesi kanssa. kertooko se sun tyhmyydestä, jännityksen hankkimisesta?
Hyvää matkaa ahdistukseen, köyhyysloukkuun ja katkeruuteen hänelle. Todellakin tuet pois näiden takia. Podilla ja kirjoittamisella ei elä vaan hän loisii meidän kukkarolla.
30 v olen ollut töissä ja kustantanut tällaisten p*skakasojen löhöilyä ja itsensä etsimistä. Ei kinosta
On tosiaan aktivointitoimille ja sosiaaliturvan leikkauksille tarvetta!
Kaikkien pitäisi tehdä sama, saadaan paska järjestelmä kaadettua, ja parempaa tilalle, nythän tämä vain jatkuu - alaspäin!
Ei haittaa minua pätkääkään. Kukin tehköön niinkuin haluaa. Eikä haittaa että minun verorahoillani tekeekin. Järkevämpää tuo kuin tulonsiirto rikkaille kulttuurin tukemiseksi teattereihin, museoihin ja muuhun rikkaiden harrastuksiin. Tai yritystuet rikkaille. Tai lapsilisät rikkaille.
Hänhän ryhtyi enemmän freelancer-taiteilijaksi ja on tehnyt erilaisia projekteja jutun mukaan, ei suinkaan jäänyt sohvalle makaamaan! Eli katsoi, ettei perinteinen työelämä ole häntä varten. Tienaa noilla projekteillaan rahaa kuitenkin. Taiteilijoiden ja freelancereiden elämä on hyvin monella kituuttamista!
Kateus vie kalatkin järvistä. On se vain mukavaa kun on kirkkaat talvihanget ja aurinkokin pilkistelee. Muutaman tunnin ulkoilu raittiissa ilmassa ja välillä sakeassa lumisateessa...on se vain niin mukavaa. Ei tarvitse miettiä ihmisiä ongelmineen eikä sietää rasittavia tapauksia. En kaipaa työtä enkä mitään siihen liittyvää joten ajattelin pysyä työttömänä. Ja en nauti valtion tukirahoista vaan elän täysin omavaraisesti. Sekin varmasti ärsyttää mutta kuolkaa kateuteenne 😁
Ihan ok, jos pärjää pienellä rahalla. Kaikille ei muutenkaan riitä töitä niin saapahan joku muu tehdä työtä. Aa
Väärä ala. Ei ole mitään järkeä jatkaa väärän alan opiskelua/työntekoa jos tuntuu niin väärältä.
Minustakin olisi ihanaa vaan ryhtyä työttömäksi, mutta jos kaikki tekisi niin, niin eihän silloin yhteiskunnalla olisi varaa maksaa työttömille työttömyystukea
ap