Millainen työpäivä sinua odottaa huomenna?
Itsellä aamupäivä etänä, puheluita, paperihommia, kirjoittamista. Iltapäivällä pari tapaamista toimistolla.
Kommentit (27)
Aloitan aamupäivällä etäkokouksella, syön lounaan ja lähden työpaikalle, jossa intensiivistä puurtamista aina puoli yhdeksään asti illalla.
Aikuisen tädin pyllyn kuvat Wilmassa.
Sitä samaa kuin aina: tietokoneella istumista.
Työnhakua aamusta, sen jälkeen lenkille.
Huomenna ei kaiketi mitään jossei tuu ns. äkkilähtö. Tiistaina tai sitte loppuviikosta, olen osa-aikanen. Mutta silti elämäni paras työpaikka, olen hyvin hyvin tyytyväinen, jee.
Aamulla haen kolmet verikokeet ja sen jälkeen yksi palvelutarpeen arvio asuakkaan kotona. Ruoan jälkeen yritän saada rästissä olevan RAI- arvion tehtyä. Aika peruspäivä jos ei tule yllätyksiä.
En uskalla edes arvata. Todennäköisesti yhtä yllätystä koko päivä.
Herään noin klo 13, laitan vaatteet päälle, syön aamiaisen ja luen lehdet. Loppupäivänä teen sitä mihin voimat riittää. T. uupunut
Veetuilua perjantain pikkujouluista. Siis veetuilua hyvällä mielellä.
Aamupalaveri klo 08:00-08:15. Infoan avustajia enkun kokeen käytännön järjestelyistä ja kokeessa sallituista apuvälineistä, tauoista ja mitä toivon heiltä koetilanteen aikana.
08:15-08:30 oppilaat saapuvat luokkaan, otetaan työvälineet valmiiksi ja valmistaudutaan kokeeseen.
8:30-11:30 Englannin koe kahdelle ammattikoululuokalle. Työtehtäväni on valvoa koetilannetta, tukea ja auttaa jos tulee jotakin ongelmaa (kirjautuminen oppimisalustalle ei onnistu tms.)
11:30-12:00 välituntivalvonta. Kierrän ympäri koulua sisällä ja ulkona. Yleensä aika rauhallista, joskus saataa olla joku isompi ryhmä invavessassa meikkaamassa - muistutan: yksi kerrallaan vessaan.
12:00 -> oma lounas (eväät työpöydän ääressä), alan korjata aamun kokeita ja tehdä suunnittelutyötä tulevien tuntien suhteen.
Haen välillä kahvia tai teetä, muuten teen konttoritöitä noin 15:30 saakka.
Taitaa olla kuusi vastaanottoa...ne hoidan hyvällä mielellä, torstaina alkaa kuukauden loma
Opiskelua klo 8-15. Sen jälkeen koulutehtäviä. Illalla rentoudun katsomalla joululeffoja 🎄
AMK:in IT-tuessa on ollut hiljaista muutaman viikon, kun suurin osa opiskelijoista on työharjoittelussa. Ehkä joku työntekijä vaivautuu paikalle päivityttämään koneensa Windows 11:sta. Ihmisiä on oikeasti vaikeaa saada tulemaan paikan päälle, oli sitten kyseessä puhelimen vaihto, tai joku ongelma koneen kanssa. Vanhoja ohjeita pitäisi varmaankin poistaa, kun eivät ole ajankohtaisia/keksiä mistä aiheesta tekisi uuden. Yleensä viikon alussa käyn luokkien AV-laitteet läpi niiden luokkien osalta, jotka eivät ole käytössä. Aina tietty jollain paikalla olevilla opiskelijoilla tulee ongelmia, niin tulevat kysymään apua.
Rento. Tekemistä olisi mutta minun palkkatsolla en ala stressaamaan.
kela maksaa eli ei paljoo työt paina.
Itsellä kuten ap:lla aamupäivä etänä, etäpalaveria jne ja sitten puolilta päivin toimistolle kokoukseen.
Lasten vastaanottamista ja asiakkaiden kohtaamista. Aamuleikkien seuraamista ja aamupala. Loput lapset tulevat vähitellen, sitten kokoonnumme yhteen. Kuulumisten sekä päivän ja viikon ohjelman kertomista, laululeikki ym. Sitten siirrymme päivän toimintaan (olisiko ollut askartelu). Sieltä porrastetusti ulkoilemaan ja lumileikkeihin.
Niiden jälkeen siirtyminen lounaalle. Lounaan jälkeen pieni yhteinen juttu (hienommin ilmaistuna: pedagoginen opetus/toimintatuokio) ennen päivälevolle siirtymistä. Kirjan lukua + rauhallinen taustamusiikki soimaan. Kahvitauot työntekijöille vuorotellen.
Lepohetken valvomista. Osa nukahtaa ja jää nukkumaan, muut saavat nousta ylös. Leikkien valvontaa. Kuvakirjojen lukua ym. Joidenkin lasten herättelyä. Tunnin suunnitteluaika työkaverin kanssa, jossa puhumme ajankohtaiset asiat ja käymme läpi ensi viikon ohjelman.
Välipala, jonka jälkeen vapaat leikit jatkuvat. Ulos siirtyminen, pukemisessa auttaminen. Aktiivinen pihaulkoilu. Vanhemmat hakevat lapsensa klo 15-17. Lapsen päivän kuulumisten kertominen.
Puurran yhden jutun parissa toimistossa varmasti koko päivän. Torstaina kuulin, että se nakitettiin minulle.