Voinko ikinä kuulua mihinkään kirkkoon, kun kaikki ei vastaa omia ajatuksia?
Tapakristittyä tai kiihkouskista musta ei saa. Stoalaisuus ja alkukristityt on kiinnostavia. Ja oikeastaan kaikki muukin. Jopa Saatanan koen kiinnostavaksi, vaikka nilkki onkin.
Enkä oikeastaan koe jumaluutta kirkoissa vaan luonto on mun juttu.
Pähkäilen silti että olisi kivaa kuulua yhteisöön, mutta ei sellaista kai ole.
Miten löytää ratkaisu?
Kommentit (10)
Ei mikään ole niinkuin sinä -tai ole kaikinpuolin samaa mieltä kuin sinä.
Voit etsiä siellä paikkaasi. Voit keskustella ja voit vaan olla.
Sielunsisko! Olen aikonut aloittaa keskustelun aiheesta.
Mä uskon Jumalaan ja Jeesukseen mutta kirkon mukaan väärällä tavalla.
Minä kuulun hiiliteräspannulaisten kylmätaottuun alalahkoon.
M 48
Vierailija kirjoitti:
Minä kuulun hiiliteräspannulaisten kylmätaottuun alalahkoon.
M 48
Asia harvinaisen pihvi.
Suomessa on paljon luonnosta pitäviä, itsekseen tai ryhmissä. Myös valokuvaajia. Sitten on pakanat, noidat ja sun muut. Ei ole pakko liittyä kulttiin tai kirkkoon. Luonnosta voi pitää muutenkin.
Niin, mikä henkinen yhteisö se sellainen olisi, jossa kaikilla on omat uskomukset? Ihmisten pitäisi vähän luopua individualismista ja uskoa kirkkonsa/uskontonsa sanomaa sen sijaan että vaativat kirkon olevan kaikesta samaa mieltä kuin itse olisi.
Vierailija kirjoitti:
Miksi kirkon tulisi vastata ajatuksiasi? Asia on niinpäin, että kirkko antaa vastauksia kysymyksiisi ja vahvistaa uskoasi. Onhan noita lahkojakin joka lähtöön. Kait jokin niistä sinulle kelpaa, mutta kelpaako usko Jeesukseen?
Juuri tuon takia mietin. Kirkko antaa vastauksia? Kirkko/yhteisö voi vastauksillaan ajaa tiehensä ihmiset jotka tarvitsevat näitä asioita.
Uskonnonvapaushan mulla on, ja se kuinka uskon, on oma asiani?
Minä kuulun moneenkin yhteisöön. Yksikään niistä tosin ei ole uskonnollinen. Minua ei ole ikinä kastettukaan.
Hyvin olen selvinnyt ja tosiaan yhteisöllisyyttä löytyy esim.hyväntekeväisyysjärjestöistä, harrastusten parista, työhön liittyen (työporukat ja ammattiliitto) jne.
Itse Ahammad Muli ottaa vastaan kaikki rikkaat ja anteliaat.
Miksi kirkon tulisi vastata ajatuksiasi? Asia on niinpäin, että kirkko antaa vastauksia kysymyksiisi ja vahvistaa uskoasi. Onhan noita lahkojakin joka lähtöön. Kait jokin niistä sinulle kelpaa, mutta kelpaako usko Jeesukseen?