Voi tuota Ilta-Sanomien toimittajien kielitaitoa
"Greymouthin kaupungin pormestari Tony Kokshoorn puhkesi itkuun briefingtilaisuuden jälkeen."
briefingtilaisuus? Eikö ihan vain "tiedotustilaisuus" kävisi?
Kommentit (16)
Ehkä briefingtilaisuus kuulostaa jännältä :D
Kyllästyin myös yhdessä vaiheessa siihen 'gaten' viljelyyn. Lautakasagate (se Vanhasen juttu) jne.
ja sitten ei ole tullut mieleen, että mikä se suomenkielinen sana nyt oli. Se on muuten ärsyttävää, kun tietää kyllä mitä jokin englanninkielinen sana tarkoittaa mutta aivot menee lukkoon, eikä saa sitä suomenkielistä ulos...
"Yk:ssa puheen piti kenraali Assembly" :-). Yle ykkösellä oli eräässä ohjelmassa Semtex käännetty lastenvaipaksi:-)
ja tienaa vuodessa yli 70 000 euroa.
trendikkäämpää sanoo briifing ku tiedotus, etsä niinq tajuu!
joko on vanha "tähtitoimittaja" tai sitten on pomona siellä. On mun tutullakin eräässä toisessa lehdessä isot tulot, mutta hän onkin päätoimitttaja.
joko on vanha "tähtitoimittaja" tai sitten on pomona siellä. On mun tutullakin eräässä toisessa lehdessä isot tulot, mutta hän onkin päätoimitttaja.
joko on vanha "tähtitoimittaja" tai sitten on pomona siellä. On mun tutullakin eräässä toisessa lehdessä isot tulot, mutta hän onkin päätoimitttaja.
Joku viiskymppinen mies erikoisosastoilla (talous, urheilu) pääsee helposti tuohon 70 000 euroon jos tekee vähänkään ilta- ja viikonlopputöitä.
Olen antanut kertoa itselleni ay-riennoissa, että pk-seudulla toimittajilla on huomattavasti paremmat palkat kuin muualla Suomessa. Lisäksi pitää muistaa, että iltapäivälehdet ja HS ovat tavallaan johtavia sanomalehtiä. Ne rekrytoivat väkeä, joilla katsovat olevan arvoa itselleen ja ovat valmiita myös maksamaan siitä tavallista suuremman palkan muodossa.
t. keskinkertaisesti palkattu naistoimittaja, rivisellainen
Toki kaivosmies olisi parempi.
MAINARIT???
Itse olen usein raivon partaalla lukiessani mm. Iltalehden juttuja. Tuntuu, ettei toimittajilla ole alkeellisimpiakaan suomen kielen taitoja. Kyllä kielen ammattilaisten pitäisi osata edes yhdyssana-asiat ja taivutukset.
Virheiden taso on sellaista, että tavallinen lukiolainenkin kirjoittaa paljon paremmin.
että se selittää kyllä aika paljon....