Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Myös kiinalaiset heräämässä juutalaiskysymykseen

Vierailija
10.11.2023 |

Kiinan haluttomuus luokitella Hamas terroristijärjestöksi on aiheuttanut raivoa myös Israelissa

Viime viikkojen aikana Kiinassa on koettu ennen näkemätön juutalaiskritiikin leimahtaminen verkossa. Syynä tälle on Israelin verinen hyökkäys Gazaan. Isku on vaatinut tuhansia uhreja ja lietsonut voimakasta Israel-vastaista mielialaa paitsi Lähi-idässä myös esimerkiksi Euroopassa ja Aasiassa.

Kiinassa valtion tiedotusvälineet ja sosiaalisen median alustat ovat olleet täynnä juutalaiskritiikkiä. Jopa tunnetut elokuvat, kuten Schindlerin lista, ovat joutuneet negatiivisen huomion kohteiksi filmien arvostelusivuilla. Yhdysvaltojen antisemitismilähettiläs onkin ilmaissut syvän huolensa juutalaisvastaisuuden lisääntymisestä Kiinassa.

Kiinan ja Israelin suhteet ovat kireät, erityisesti kun otetaan huomioon Kiinan suhteet Palestiinan johtajiin ja sen kasvava rooli Lähi-idän rauhanprosessissa. Kiinan haluttomuus luokitella Hamas terroristijärjestöksi on aiheuttanut raivoa Israelissa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
10.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hamas kouluttaa lapsista uusia teroja.

Vierailija
2/2 |
10.11.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hmm, no. Kun katsoo miten kiinalaiset itse suhtautuvat uiguureihin*, ei heillä ole kyllä varaa sanoa asiasta mitään.

*) tai pikemminkin kulttuuristaan kiinnipitäviin uiguureihin, koska uiguuritaustaiset näyttelijät yms. ovat Kiinassa todella suosittuja, kunhan se uiguurius ei tule ilmi mistään muusta kuin ehkä nimestä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi kahdeksan