Hävettää hakea paikkoja, joihin osaaminen ei riitä
En tiedä miksi, paljonhan näitä varmasti tulee työnantajille, mutta siltikin. Aivan kuin en ymmärtäisi, mihin omat rahkeet riittävät ☹️.
Kommentit (9)
Mikset hae niitä mihin osaaminen riittää.?
Työ tekijäänsä opettaa 💕 Olen hakenut töihin joihin en omista minkäänlaista pätevyyttä, niitä sopivia kun ei ole tarjolla eikä koulutukseenkaan pääse.
Onhan noita presidentiksikin hakijoita, vaikka alastonkuvia ei vielä ole näyttäneet. Ihan on mutu tuntumalta, jos yleensä haluaakaan äänestää.
Muista aloittaa.. te-keskus kehoitti minua hakemaan.... jolloin vastaanottaja tietää pakkohausta.
Vierailija wrote:
Mikset hae niitä mihin osaaminen riittää.?
Joillakin ei ole osaamista lainkaan, mutta silti pitää työpaikkaa hakea. Nykyään ei ole matalan osaamisen ihmisille eikä osaamattomille juurikaan työpaikkoja - varsinkaan sellaisia, joilla tulee toimeen. Pitää olla koulutusta, osaamista ja kokemusta. Nuo kun puuttuu niin vaikeaa on. Varsinkin jos ikää on yli 40.
Se on tämä uusi aktiivimalli, pitää hakea, vaikka ei rahkeet riitä. Minulla oli tapana kertoa jo heti alussa että kyseessä on TE-toimiston määräys, jotta ei tarvitse työnantajan lukea pitemmälle.
Mua ei enää häiritse tehdä ns haistapeehakemuksia. Olen (keikka)töissä, mutta noita pitää väkästää 4/kk, koska en todellakaan anna työssäoloehdon täyttyä.
Ei meidän pääministeriäkään ole hävettänyt. Ja se on sentään täysin epäpätevä!
Miksi sitten haet työpaikkoja, joihin et ole kykenevä?0nko näin tehtävä vai mikä on syynä?