Voi jestas. Pyysin miestä tekemään kevyttä ruokaa! Mutta teki jauhliha kastiketta ja...
Keitettyjä perunoita.
Sanoin puhelimessa närästää taas.
Sanoin, että jotain kevyttä ruokaa.
Tämäkin olisi pitänyt vääntää rautalangasta.
Kevyttä ruokaa on kana, kala ja kasvispitoiset ruuat.
Kevyt hiilihydraatin lähde on esimerkiksi cous cous, bataatti tai riisi.
Kysyin mieheltä mikä on hänen mielestään raskasta ruokaa.
Hetken mietitittyään vastasi, että varmaan ranut ja makkara.
Voi hyvää päivää.
Kommentit (21)
Mä tein tänään samaa ruokaa, voi että oli hyvää! Oikein perinteistä ruskeaa kastiketta. Jälkiruoaksi omena-kaurapaistosta ja vaniljakastiketta.
Kyllä nyt kelpaa. :) Harmi vaan kun ei ole miestä kenen kanssa jakaa.
Voi hyvää päivää ap:n kaltaisen valittajan kanssa.
Oikeenko sikanautaa täräytti?
Jätä se sika
Sääliksi käy ap:n mies kun hänellä on ap:n kaltainen akka riesana.
Mä voin tulla syömään, sun miehen seurana. Voit odotella eteisessä.
Protskua ja hiilareita-mitä vikaa?
Mä voin tulla syömään ja antamaa rakkauttakin, jota sinulta ei saa.
Voi ku ihanaa että miehes teki ruokaa ja sait tulla valmiiseen pöytään. Olisit voinut vaikka syödä vähän vähemmät ja sit lisäks salaattia/vihannesta. Mun ex teki tasan tarkkaan kerran ruokaa ja se oli purkkihernari.
Kivoja kommentteja taas. En käsitä, miksi tällä palstalla aina solvataan toisia.
Ymmärrän aloittajaa siinä mielessä, että ei tuo miehen tekemä ruoka ole hyvä valinta silloin kun närästää. Herkullista se toki on. Toisaalta närästyslääkkeet on keksitty eikä minusta ole yhtään reilua äksyillä puolisolle, joka on kokannut kummallekin hyvää ruokaa.
Lääkäri sanoi pikku toimenpiteen jälkeen, syökää jotain kevyttä. Ostin pienen lihapiirakan ja muutaman keskioluen. Hyvin kävi. Oli hyvä neuvo.
Vierailija wrote:
Prööt - sanoi perse.
Hyvin sanottu.
Ei katsokaas kukaan ole niin tyhmä että toimisi kuten aloittaja kertoo tapahtuneen. Jos haluaa kanaa ilman kastiketta ja salaattia, niin sit sanoo että kanaa ja salaattia. Jos haluaa valkoista kalaa höyryrettynä, niin sit sanoo mitä haluaa. Sitä saa mitä tilaa. Ei jauhelihakastike ja keitetyt potut raskasta ruokaa oo jos on tehty vähärasvaiseen jauhelihaan. Hyvä kompromissi mieheltä joka yhtä fiksu kuin aloittaja xD
Vierailija wrote:
Voi ku ihanaa että miehes teki ruokaa ja sait tulla valmiiseen pöytään. Olisit voinut vaikka syödä vähän vähemmät ja sit lisäks salaattia/vihannesta. Mun ex teki tasan tarkkaan kerran ruokaa ja se oli purkkihernari.
Voi luoja, vähäänpä sinäkin olet tyytynyt.
Ap, kun on taas sinun kokkausvuoro, niin tee jotain hyvää vegaanista ruokaa. Kasviksista saa vaikka mitä kivaa. Tekee hyvää miehenkin terveydelle, kun saa jotain muuta kuin voissa mustaksi paistettua jauhoa.
Vierailija wrote:
Mä voin tulla syömään ja antamaa rakkauttakin, jota sinulta ei saa.
Muista raivata pöytä ja tiskata sitten sen rakkauden antamisen jälkeen. Ensin toki jääkaappitavarat jääkaappiin.
Ja perjantai-ilta tunnelma pilalla. Kantsii yrittää korjata. Huominen ruoka voi pelastaa viikonlopun.
Syö vähemmän, ja jos ei kelpaa niin tee itse.