Miten saan diagnoosin vaivaani?
Epäilen, että minulla on Asperger/AD/HD tai joku vastaava. Joku teini-ikäni painiskelin tuon kanssa, sillä tiesin olevani epänormaali. Nyt aikuisiällä kärsin ongelmastani, koska en pysty sopeutumaan normaalin elämän asettamiin vaatimuksiin.
On vaikeaa elää, kun en itsekään ymmärrä typeryyttäni ja suoranaista vajauttani yksinkertaisissakin asioissa. Puhumattakaan sitten lähipiirini ihmisistä.
Kenelläkään tietoa miten nämä pään sisällä olevat ongelmat diagnosoidaan? Joku nimittäin väitti minulle, ettei aikuisiän kehityshäiriöille enää voida mitään.
Kommentit (3)
Sieltä kautta saat diagnoosin ja neuvoja jatkoon. Käsittääkseni aikuinenkin voi saada lääkityksen ADHD:n, tuttavani sai hiljattain. Itseasiassa sama minulla edessä, tosin diagnoosi tulee olemaan todennäköisesti ADD.
Aspergerin syndrooman lääkityksestä en tiedä, mutta diagnoosi auttaa siinä mielessä, että ympäristö osaa suhtautua sinuun paremmin tietäessään mikä sinulla on ja opit hyväksymään itsesi sellaisena kun olet.
tekisi itsesensuuri terää aina silloin tällöin. Älä välitä Ap. Tuonlaista ymmärtämättömyyttä olet varmasti kohdannut ennenkin. Niin minäkin.
3
Kyllä olet todella tyhmä ihminen kun et tuon vertaa asioista tiedä. Nyt voit tulostaa tämän vastauksen ja esittää pomolle niin pääset sossun elätiksi etkä joudu enää koskaan tekemään rehellistä työtä.