Pesetkö silmälasit Fairylla?
Jos peset, onko silmälasit menneet pilalle vai pysyneet hyvänä?
Kommentit (11)
Olen pessyt viimeiset 30 vuotta, eivät ole menneet huonoksi. Kannattaa tosin laimentaa hyvin.
Olen pessyt aina (yli 30 vuotta) ja linssini ovat virheettömät vielä vuosien kuluttuakin. Laitan tipan Fairya kämmeneen ja vähän vedellä lantraan sitä ja sitten pesen haalealla vedellä ja kuivaan. Kirkkaat ja hyvät ovat. Pesen vähintään kerran päivässä kaikki lasini ja uskon, että sen tähden niin hyvänä pysyvätkin kun ei meikit ja ulkoa saasteet pääse pinttymään niihin. Fairy ei kuulemma saisi olla sitruksista, tiedä sitten siitä enempää.
Pesen astian käsitiskiaineella. Tulee kirkkaat linssit.
Olen pessyt dillä värittömällä (sensetive?) Fairyllä ja hyvin pelittää.
En pese Fairyllä yhtään mitään, koska en pidä sen hajusta enkä vaahtoamisesta. Tai ehkä työpaikalla, jos siellä ei muuta ainetta ole.
Suihkepulloln vettä ja tippa frairyä on paras pesuaine ja ihan yksityinen optikko suositteli. Näin olen tehnyt 20v ja linssit aina puhtaat ja kirkkaat.
En. Minulla on kiillon valmiiksi laimennettua astianpesuainetta. Sillä suihkaisen ja huuhtelen hanan alla. Missään kohtaan en hinkkaa laseja millään. Kunnossa ovat usean vuoden jälkeenkin.
Pesen, ihan ok ovat.