Jos tämän tyyppinen talo...
...olisi myynnissä omalla asuinalueellasi
http://www.etuovi.com/kohde/239865
pitäisitkö hintaa halpana? Pääkaupunkiseutu voi jättää vastaamatta ;D
(Ko. talon sijaintia ei tarvi ottaa arvioon mukaan. Mun koulumaantiedolla ei ihan just nyt edes paikallisteta tarkempaa karttapaikkaa edes tuolle, mut kunhan kyselen :D)
Kommentit (11)
pikkukaupungeissa syrjemmällä kyllä 200 000:lla saa juuri useimmille riittävän kokoisen uudehkon omakotitalon, ei noin isoa tietenkään. Isompi perhe voi tarvita suuremman tai jos tilasta on iloa, niin sellainen voi olla liian pieni, mutta miksi maksaa lisähintaa ei aivan tarpeellisesta tilasta?
Lisäksi tulee ottaa huomioon talon kunto. Miten alapohja on tehty, ettei vain ole kastunut? Tässä tuskin on sellainen kyseessä, mutta kuten VTT:n selvityksestä kävi ilmi, jonkinlaista kosteusvauriota löytyi 85%:ssa tutkituista omakotitaloista. Siten hinnan arvioinnin oletuksena tässä, että kosteusvaurioita ei ole. muuten talo voi olla arvotonkin.
taitaa olla Pohjois-Karjalassa. Meiltä pääsee hiukan suurempaan kaupunkiin 20minuutissa, tosin työttömiä taitaa olla ensi vuonna ennätysmäärä meillä päin, siitä jokainen lehtiä lukenut arvaa mikä isohko kaupunki on kyseessä.
Ja ikinä en nimenomaan tuota taloa tuolla sijainnilla ostaisi.. ellen olisi ammatiltani ampumahiihtäjä ;) Kontsahan on "ei missään" :O
Ja ikinä en nimenomaan tuota taloa tuolla sijainnilla ostaisi.. ellen olisi ammatiltani ampumahiihtäjä ;) Kontsahan on "ei missään" :O
Vaan siellä missä sinäkin ;)
Jos olisi ihan uusi talo niin silloin voisi ollakin tuota hintaluokkaa. Täällä 120-neliöiset uudet 1-kerroksiset talot maksaa noin 200 000 -220 000 €.
uudet tapetit yms. En haluaisi uutta taloa, koska olen tosi tarkka pintamateriaaleista, lattiamateriaaleista yms ja tuskin kelpuuttaisin jonkun toisen sisustamaa taloa. Joten uudessa talossa nämä menevät hukkaan, koska maksaa sellaisesta mitä ei tule käyttämään.
meill just myytiin naapuritalo ja se on hiukka pienempi, autotalli samaa luokkaa. Rakennus vuos 93. ja mh. 216 000.
meidän asunto saman kokoinen maksoi 0.36 osan tuosta. Ahtaan näköinen asunto myös enkä tykkää että autotalliin on kaksi ovea, miksei yksi iso? Kaksikerroksisesta ratkaisusta lähtee kanssa pisteitä, me tykätään yksikerroksisesta talosta.
Me kyllä rakennettiin tuolla hinnalla reilusti isompi talo, joten siltä pohjalta en olisi valmis maksamaan yhtä paljon ahtaammasta talosta.
Enkä tajua mikä tuo 5 - 6 huonetta on, kun ei tuossa ole kuin 5 huonetta, eikä siitä mistään saa sitä kuudetta taiottua.
ei tässä naapurissa ihan samanlaisia ole, mutta 30 km säteellä ihan normi hinta tuollaiselle talolle.
Asumme tosin suurehkossa kaupungissa, joten hinnat täällä maaseutua korkeammat. Naapurikunnista saattaisi hyvällä tuurilla jotain samantyypistä tuohon hintaan saadakin.