Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Käykö koulujen vanhempainilloissa vain parempien oppilaiden

Vierailija
21.09.2010 |

paremmat vanhemmat?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

niiden ongelmaoppilaiden vanhemmat, joiden nimenomaan pitäisi olla paikalla....

Vierailija
2/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän lapset (paitsi yksi) ovat aina olleet luokkansa parhaimmistoa, mutta vanhempainilloissa ei olla käyty. Tuon yhden vanhempainiltaan pitäisi varmaan miehen raahautua, kun itse en töitten takia pääse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

äiti, ja käyn vanhempainilloissa.



En kyllä koe että niistä on mitään iloa kenellekään. Niitä näitä jaarituksia, joka vuosi ihan samat jutut.

Vierailija
4/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

istun jokaikisessä vanhempainillassa.

Vierailija
5/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

muissakin toimissa aktiiviset vanhemmat siellä on. Omastani olen tietysti puolueellinen sanomaan. :) Koulumenestyksestä en tiedä. Omani on keskinkertainen.

Vierailija
6/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

käymme mieheni kanssa vuorotellen kaikissa vanhempainilloissa.

Esikoisemme on yksi luokan parhaista oppilaista mutta samalla aikamoisen haasteellinen ja vaativa lapsi, joten olemme alusta lähtien olleet hänen kauttaan aktiivisesti yhteydessä ensin pk- ja myöhemmin kouluhenkilökuntaan. Mutta toisaalta, olemme aktiivisen kiinnostuneita lapsistamme anyways joten tietenkin käymme vanhempainilloissa myös :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja kyllä sieltä puuttui juuri sen vilpertin vanhemmat.

Vierailija
8/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän vilpertin vanhemmat puuttuivat, koska päiväkodin vanhempainillan aikana miehellä sattui olemaan työvuoro enkä saanut lastenhoitoa järjestymään. Eikä lapsia saanut ottaa mukaan; olisin jättänyt heidät lelu-, puuha- ja herkkupussin kanssa oven taakse aulaan touhuamaan. Ovat tottuneet tällaiseen, ja jaksavat tunnin ihan hyvin viihtyä. Tämä ei käynyt.

Minä olin - taas !! - se ainoa äiti, jolla ei ole lastenhoitoa, kun ei mummoja ja ainoa kaveri, jota olisin viitsinyt vaivata, olisi joutunut kävelemään meille kahden pienen lapsensa kanssa vesisateessa. En viitsinyt vaivata.



Vanhempainillat ovat aika puuduttavia. Siellä kerrataan koulun tavat ja säännöt, sekä kouluvuosi, jotka ihan taatusti ovat niiden vilkkaiden lasten vanhemmillakin tiedossa. Ns. oikea asia ja lasta itseään koskeva asia käydään kait joillain vanhempainvarteilla.



Eikä se tee hyvää vanhempaa ja kilttiä hyväkäytöksistä lasta, jos vanhemmat on osallistuvia ja aktiivisia.



Eräs perhe; vanhemmilla on aika hyvä koulutus.Isä toimii yleisurheiluseuran junnuvalmentajana ja on lastensa lähikoulun vanhempaintoimikunnan puheenjohtaja. Äiti tekee vapaaehtoistyötä paikallisessa MLL:ssa.

Perheen poika, 9-10 v ikäinen, on helkutin ilkeä. Kiusaa pikkusiskojaan aivan surutta, 4 ja 6 vuotiaita, ja äitinsä vain toteaa lempeästi huokaisten, että niin se tekee... samainen poika kiusaa myös muita lapsia, itseään pienempiä tietenkin. Ýhdessä kavereiden kanssa käy fyysisesti päälle.

Ensin kohteena oli 5-6 v lapsi, jonka kiusaamiseen sitten puuttui koulussa opettaja lapsen vanhempien aloitteesta, siis kiusaaminen jatkui kun ko. lapsi aloitti koulu 7 vuotiaana ja vanhemmat puuttuivat koulun kautta.

Nyt tämän Hyvän Perheen kiusaaja-poika on ottanut kohteeksi ekaluokkalaisen tytön, ja kiusaaminen on muuttunut fyysisesti.



Kaikkein "hauskinta" on, että kiusaaminen tapahtuu joko tämän pojan omalla pihalla, pojan kaverin pihalla tai heidän kotiensa edustalla, vanhempien pitäisi teitää, jos vähän edes viitsisität seurata mitä omat pikku kultamussukat pihalla ja sen ulkopuolella tekee !!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eivät käyneet läheskään jokaisessa vanhempainillassa, varsinkaan ylemmillä luokilla. Minä olin varsinkin yläasteella koko ajan luokan kolmen parhaan joukossa. Totesivat, että jos minä en halua heidän käyvän vanhempainillassa, enköhän pärjää ilman heidän siellä istumistakin ja viettivät sen ajan mieluummin meidän lasten kanssa, kun illat olivat muutenkin kiireisiä.

Vierailija
10/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoiseni oli se häirikkö ja kuopus on se luokan luuseri, jolla on vakava lukihäiriö. Ja olen istunut joka ikisen vanhempain illan vuodesta 1997.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli juuri. Ja osallistumisprosentti oli 100. Eli joka perheestä oli ainakin yksi vanhempi, muutamista molemmat.

Vierailija
12/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

osallistumisprosentti oli noin 90. Eli jos haluaa erottautua joukosta, ei mene.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
21.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja olen käynyt joka ikisessä vanhempainillassa samoin kuin mieheni, joka on lapsen isäpuoli....

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi yksi