miten menneet lapsivedet? onko ensin ollu supisteluja tms oireita vai menneet vaan yhtäkkiä?
Kommentit (8)
jokainen kerta on jouduttu puhkaisemaan kalvot ja veden hulahdus on kuulunut.
3 lasta
kun lapsivedet lähtivät menemään. Ensimmäisellä kerralla heräsin aamuyöllä siihen naksahdukseen ja toisella kerralla olimme juuri tulleet ulkoa vähän ennen klo.19 ja sanoin, että nyt tuli tuttu ääni :)
kuin monella muullakin tässä: heräsin poksahdukseen. Ja hyppäsin ylös sängystä! :) Vedet valahti lattialle. Supistukset alkoi tulla n. parin tunnin päästä.
ilman mitään ennakko varoituksia. Supistukset alkoin vasta 5 tuntia vesien menon jälkeen. Toisella kalvot puhkaistiin sairaalassa.
alkoi vain salakavalasti tihkua/lirahdella aina tuolilta tms. ylös noustessani. Ei ollut mitään supisteluja tai muuta merkkejä sitä ennen. Lopullisesti vedet menivät vasta svo:n pöydällä, kun tekivät alatutkimusta rv 41+5.
ja limatulppa ennen kuin heräsin vesien menoon.
Toisessa synnytyssupistuksia jo useita tunteja ennen kuin vedet menivät.
ja vettä alkoi tulla sänkyyn. Sitä sitten lirahteli pitkin yötä ja aamuyöstä suppareiden takia lähdettiin synnärille. Tää oli toinen synnytys. Ekassa puhkaistiin kalvot synnytyshuoneessa.